Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում թողնելը հղի է էթնիկ զտումներով. ՀՀ ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են ԵԽ պատգամավորներին
Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում թողնելը հղի է էթնիկ զտումներով. նշել են ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Պետեր վան Դալենի, Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյի և Լարս Պատրիկ Բերգի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ:
Հյուրերը Հայաստանում են՝ ծանոթանալու այն իրականությանը, որին առերեսվում է մեր երկիրը, ինչպես նաև՝ այս դժվարին ժամանակներում իրենց համերաշխությունը հայտնելու հայ ժողովրդին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիային, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանը վերաբերող հարցերին:
Նշվել է, որ այսօր եվրոպական շատ կառույցներ կրկնակի ստանդարտների քաղաքականություն են որդեգրել և ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակում էներգետիկ շահերը բարձր են դասում միջազգային իրավունքի սկզբունքներից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի մասին զեկույցին, որն առաջիկայում քննարկվելու է Եվրախորհրդարանում:
Նոյեմբերի 1-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամներ Արթուր Խաչատրյանը, Լիլիթ Գալստյանը, Աննա Գրիգորյանն ու Ասպրամ Կրպեյանը:

Leaving Artsakh as part of Azerbaijan fraught with ethnic cleansing, Armenian opposition lawmakers tell Members of European Parliament
Leaving Artsakh as part of Azerbaijan is fraught with ethnic cleansing: the representatives of the NA opposition factions noted during the meeting held with the Members of the European Parliament Peter van Dalen, Fabio Massimo Castaldo and Lars Patrick Berg.
The guests are in Armenia to get familiarized with the reality, which our country faces, as well as to express their solidarity to the Armenian people in these difficult times.
At the meeting reference was made to the Azerbaijani large-scale aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia and the issues on the solution of the Nagorno Karabakh.
It was noted that today many European structures adopted policy of double standards, and in the created geopolitical situation they highly rank the energy interests from the principles of international law.
During the meeting the report on Armenia was referred to, which will be discussed in the European Parliament in the near future.
On November 1, the Head the RA NA Faction With Honor Hayk Mamijanyan, the Members of the NA Armenia Faction Artur Khachatryan, Lilit Galstyan, Anna Grigoryan and Aspram Krpeyan took part in the meeting.