Էրդողանը կոչ է արել վերսկսել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես է գալիս Եվրամիության (ԵՄ) հետ բանակցությունների վերսկսման օգտին Թուրքիայի՝ միություն մտնելու վերաբերյալ։ Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նախագահ Էրդողանն ասել է, որ առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս կանցլեր Շոլցի հետ սերտ երկխոսությանը, որպեսզի ամրապնդվեն երկու երկրների հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում։Նախագահ Էրդողանն ասել է, որ կողմ է ԵՄ-ի հետ Մաքսային միության նորացման և ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունների վերսկսմանը»,- լրագրողներին հայտնել են Թուրքիայի նախագահի գրասենյակից։
Մինչդեռ հոկտեմբերի 12-ին Եվրոպական Միության Ընդլայնման և Հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհելին խոսել է Թուրքիայի հետ Եվրամիության բարդ հարաբերությունների մասին, սակայն հաստատել է անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակը։

Эрдоган выступил за возобновление переговоров о вступлении Турции в ЕС
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступает за возобновление переговоров с Европейским союзом (ЕС) по вступлению Турции в объединение. Об этом турецкий президент заявил во вторник в ходе телефонных переговоров с канцлером ФРГ Олафом Шольцем, передает ТАСС.
"Президент Эрдоган заявил, что придает особое значение тесному диалогу с канцлером Шольцем с целью укрепления отношений между двумя странами во всех областях. Турция ожидает, что Германия вернется к своей нейтральной позиции в турецко-греческих отношениях. Президент Эрдоган заявил, что выступает за возобновление переговоров с Европейским союзом по обновлению Таможенного союза и переговоров о вступлении в ЕС", - сказали журналистам в канцелярии турецкого президента.
Между тем, 12 октября еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Оливер Вархели заявил о сложных отношениях Евросоюза с Турцией, но подтвердил ее статус кандидата на вступление. Кроме того, газета "Вельт" со ссылкой на имеющийся в ее распоряжении отчет о прогрессе стран, желающих присоединиться к Евросоюзу, писала, что Еврокомиссия (ЕК) отметила, что переговоры о вступлении Турции в Европейский союз (ЕС) по-прежнему находятся в тупике.