ԱՄՀ-ն նախատեսում է ավելի քան 165 միլիոն դոլար տրամադրել Հայաստանի կառավարության տնտեսական ծրագրին աջակցելու համար
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կաջակցի Հայաստանի կառավարության տնտեսական ծրագրին, որպեսզի երկիրը կարողանա ներդրումների, արտահանման վրա հիմնված տնտեսական աճ արձանագրել՝ միաժամանակ պահպանելով մակրոտնտեսական, հարկաբյուջետային և ֆինանսական կայունությունը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հաղորդագրություն  է տարածել՝ նշելով, որ Հայաստանի հետ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել 3-ամյա համաձայնագիր կնքելու վերաբերյալ, որը դեռևս ենթակա է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհրդի հաստատմանը. ակնկալվում է, որ  հարցը կքննարկվի 2022 թվականի դեկտեմբերին:
Նշվում է, որ Հայաստանի իշխանությունների խնդրանքով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի աշխատակիցների խումբը 2022 թվականի սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 6-ը եղել են Երևանում է ուսումնասիրելու երեքամյա տնտեսական ծրագիրը: Հայաստանում ունեցած հանդիպումներից և քննարկումներից հետո Հայաստան ժամանած ԱՄՀ պատվիրակության ղեկավար Իվա Պետրովան հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամը համաձայնության են հասել համաձայնագրի շուրջ, որը ենթադրում է շուրջ 165.6 միլիոն դոլարի հատկացում Հայաստանին՝ մակրոտնտեսական, ֆիսկալ և ֆինանսական կայունության ապահովմանն ուղղված տնտեսական ծրագրին աջակցելու համար:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը 2022 թվականին Հայաստանի համար 11 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսել՝ արտաքին եկամուտների, կապիտալի և աշխատուժի ներհոսքի հաշվին: Նշվում է նաև, որ դրամի արժևորումը հանգեցրել է երկրի պետական պարտքի նվազմանը, որն այս տարվա արդյունքներով կկազմի ՀՆԱ-ի 51 տոկոսն այն դեպքում, երբ 2021 թվականին պետական պարտքը կազմում էր ՀՆԱ-ի 60.3 տոկոսը:
Միևնույն ժամանակ ակնկալվում է, որ 2023 թվականին տնտեսական աճը կդանդաղի և միջնաժամկետ կտրվածքով կմնա 4-5 տոկոսի միջակայքում։

МВФ намерен выделить Армении более $ 165 млн на содействие экономической программе правительства
Международный валютный фонд поддержит экономический план правительства Армении, чтобы страна могла добиться экономического роста, основанного на инвестициях и экспорте, при сохранении макроэкономической, фискальной и финансовой стабильности.
Международный валютный фонд распространил сообщение, в котором говорится, что достигнута договоренность с Арменией о подписании трехлетнего соглашения, которое еще подлежит утверждению исполнительным советом Международного валютного фонда. Ожидается, что дело будет рассмотрено в декабре 2022 года.
Отмечается, что по запросу властей Армении группа сотрудников Международного валютного фонда находилась в Ереване с 26 сентября по 6 октября 2022 года для изучения трехлетней экономической программы. После состоявшихся в Армении встреч и обсуждений глава делегации МВФ Ива Петрова, прибывшая в Армению, сообщила, что Армения и Международный валютный фонд достигли договоренности по соглашению, которое предполагает выделение около 165,6 млн для содействия экономической программе, направленной на обеспечение макроэкономической, фискальной и финансовой стабильности.
Международный валютный фонд экономический рост Армении в 2022 году прогнозирует на уровне 11 % за счет притока иностранных доходов, капитала и рабочей силы. Также отмечается, что укрепление драма привело к снижению государственного долга страны, который по итогам текущего года составит 51 % от ВВП, тогда как в 2021 году госдолг составлял 60,3 % от ВВП.
Но, в то же время, в 2023 году ожидается замедление экономического роста и его сохранение в диапазоне 4-5 % в среднесрочной перспективе.