ԱՄՀ-ն նախատեսում է ավելի քան 165 միլիոն դոլար տրամադրել Հայաստանի կառավարության տնտեսական ծրագրին աջակցելու համար
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կաջակցի Հայաստանի կառավարության տնտեսական ծրագրին, որպեսզի երկիրը կարողանա ներդրումների, արտահանման վրա հիմնված տնտեսական աճ արձանագրել՝ միաժամանակ պահպանելով մակրոտնտեսական, հարկաբյուջետային և ֆինանսական կայունությունը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հաղորդագրություն  է տարածել՝ նշելով, որ Հայաստանի հետ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել 3-ամյա համաձայնագիր կնքելու վերաբերյալ, որը դեռևս ենթակա է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհրդի հաստատմանը. ակնկալվում է, որ  հարցը կքննարկվի 2022 թվականի դեկտեմբերին:
Նշվում է, որ Հայաստանի իշխանությունների խնդրանքով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի աշխատակիցների խումբը 2022 թվականի սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 6-ը եղել են Երևանում է ուսումնասիրելու երեքամյա տնտեսական ծրագիրը: Հայաստանում ունեցած հանդիպումներից և քննարկումներից հետո Հայաստան ժամանած ԱՄՀ պատվիրակության ղեկավար Իվա Պետրովան հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամը համաձայնության են հասել համաձայնագրի շուրջ, որը ենթադրում է շուրջ 165.6 միլիոն դոլարի հատկացում Հայաստանին՝ մակրոտնտեսական, ֆիսկալ և ֆինանսական կայունության ապահովմանն ուղղված տնտեսական ծրագրին աջակցելու համար:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը 2022 թվականին Հայաստանի համար 11 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսել՝ արտաքին եկամուտների, կապիտալի և աշխատուժի ներհոսքի հաշվին: Նշվում է նաև, որ դրամի արժևորումը հանգեցրել է երկրի պետական պարտքի նվազմանը, որն այս տարվա արդյունքներով կկազմի ՀՆԱ-ի 51 տոկոսն այն դեպքում, երբ 2021 թվականին պետական պարտքը կազմում էր ՀՆԱ-ի 60.3 տոկոսը:
Միևնույն ժամանակ ակնկալվում է, որ 2023 թվականին տնտեսական աճը կդանդաղի և միջնաժամկետ կտրվածքով կմնա 4-5 տոկոսի միջակայքում։

IMF staff reaches staff-level agreement with Armenia on precautionary Stand-By Arrangement
The Armenian authorities and the staff of the International Monetary Fund (IMF) reached a staff-level agreement on a 3-year precautionary Stand-By Arrangement (SBA), the IMF said in a statement.
The agreement is subject to approval by the IMF Executive Board and is expected to be considered in December 2022.
The proposed arrangement will support the government’s economic program to achieve investment-driven, knowledge-based, and export-led growth, while preserving macroeconomic, fiscal, and financial stability and reducing poverty.
At the request of the Armenian authorities, a staff team from the International Monetary Fund, led by Ms. Iva Petrova, visited Yerevan from September 26 to October 6 to discuss a three-year economic program supported by an IMF precautionary Stand-By Arrangement.
At the conclusion of the discussions, including a series of virtual meetings, Ms. Petrova issued the following statement: “I am pleased to announce that the IMF team and the Armenian authorities have reached a staff-level agreement on a precautionary Stand-By Arrangement for SDR 128.8 million (about $165.6 million) to support the government’s economic program to preserve macroeconomic, fiscal, and financial stability, and to advance reforms to promote inclusive growth. The agreement is subject to approval by the IMF Executive Board, which is expected to consider it in December 2022”.
IMF forecast 11% economic growth for Armenia in 2022, in part driven by large inflows of external income, capital, and labor into the country.
It is also said that the fiscal overperformance and dram appreciation have contributed to a significant decline in Armenia’s public debt, which is expected to drop to 51 percent of GDP this year from 60.3 percent of GDP in 2021. At the same time, the IMF said that the economic growth is expected to decelerate in 2023, reflecting weaker external demand and tighter global financial conditions, and to remain in the 4-5 percent range over the medium term.