«Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագրով կդյուրինացվի ՀՀ քաղաքացիների կապը եվրոպական երկրների հետ. Վաչե Տերտերյան
Ակնկալվում է, որ համաձայնագրի վավերացմամբ և ուժի մեջ մտնելով՝ Հայաստանի ավիացիոն ոլորտի զարգացման համար կստեղծվեն նոր հնարավորություններ, կդյուրինացվի ՀՀ քաղաքացիների կապը եվրոպական երկրների հետ: ԵՄ ավիացիոն ստանդարտների ընդունմամբ և ԵՄ ավիացիոն կանոնների կիրառմամբ կզարգացվի նաև հետագա համագործակցությունն ավիացիոն անվտանգության ոլորտում. ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Միաժամանակ ակնկալվում է, որ համաձայնագրի վավերացումը խթան կհանդիսանա առևտրի, զբոսաշրջության, ներդրումների և առհասարակ երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար՝ ապահովելով շարժունակության ավելի լայն հնարավորություններ:
Փոխնախարարը նշել է, որ նպատակն է կողմերի միջև շուկայի աճող հասանելիության, ավիափոխադրողների սեփականության իրավունքի և վերահսկողության ազատականացման, արդար և հավասար մրցակցային պայմանների, ոչ խտրական մոտեցման և միասնական պայմանների վրա հիմնված, ներառյալ՝ թռիչքային և ավիացիոն անվտանգության, օդային երթևեկության կառավարման, սոցիալական հայեցակետերի և շրջակա միջավայրի ոլորտներում ընդհանուր ավիացիոն գոտու ստեղծումը:
««Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմից, և Եվրոպական միության և դրա անդամ պետությունների՝ մյուս կողմից, միջև Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը ստորագրվել է 2021 թ. նոյեմբերին Բրյուսելում:

Соглашение ''Об общей авиационной зоне'' облегчит связь граждан РА с европейскими странами: министерство территориального управления и инфраструктур Армении
''Ожидается, что с ратификацией и вступлением в силу Соглашения будут созданы новые возможности для развития авиационной отрасли Армении, облегчится связь граждан РА со странами Европы. С принятием авиационных стандартов и применением авиационных правил ЕС будет развиваться дальнейшее сотрудничество в области авиационной безопасности'', - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Ваче Тертерян.
В то же время ожидается, что ратификация Соглашения станет стимулом для торговли, туризма, инвестиций и социально-экономического развития страны в целом, предоставив более широкие возможности мобильности.
Замминистра отметил, что целью является расширение доступа на рынок между сторонами, либерализация владения и контроля над авиаперевозчиками, справедливые и равные конкурентные условия, недискриминационный подход и на основе общих условий, в том числе полетов и авиационной безопасности, организации воздушного движения, социальных концептов и экологии создание общей авиационной зоны.
''Проект закона о ратификации Соглашения об общей авиационной зоне между Республикой Армения, с одной стороны, и Европейским Союзом и его государствами-членами, с другой стороны'' подписан в ноябре 2021 г. в Брюсселе.