Չինաստանը դեմ է արտահայտվել Ռուսաստանին G20-ից դուրս թողնելուն
Չինաստանը հանդես է եկել G20-ից և մյուս միջազգային հարթակներից Ռուսաստանին դուրս մղելու դեմ: Այդ մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին՝ Բալիում G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ երկկողմ հանդիպման բացման ժամանակ։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ դուք անձամբ մասնակցում եք G20-ի գագաթնաժողովին՝ ներկայացնելով Ռուսաստանը գագաթնաժողովում, սա շատ փառավոր առաքելություն է: Մենք աջակցում ենք Ռուսաստանի արժանի դերին G20-ում և այլ միջազգային հարթակներում: Կարծում ենք, որ ոչ ոք իրավունք չունի վերցնել բազմակողմ ձևաչափերի շրջանակներում Ռուսաստանի մասնակցության բանական իրավունքը», - ասել է Վան Ին:
Նա նշել է, որ մտադիր է ռուս գործընկերոջ հետ քննարկել «փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, ինչպես նաև համագործակցություն՝ երկկողմ հարաբերություններում կայուն դինամիկա ապահովելու համար»։

Китай выступил против исключения России из G20
Китай выступил против исключения России из G20 и других международных площадок, заявил глава МИД КНР Ван И, открывая двустороннюю встречу с главой МИД Сергеем Лавровым на полях саммита "Группы двадцати" на острове Бали, сообщает ТАСС.
"Oчень рады, что вы личнo участвуете в саммите "двадцатки", представляете Рoссию на саммите, это очень славная миссия. Мы пoддерживаем достойную роль Рoссии в рамках "двадцатки" и других междунарoдных площадок, и считаем, что никто не имеет права отoбрать рациональное право России на участие в рамках мнoгосторонних форматов", - сказал Ван И.
Он отметил, что намерен обсудить с российским коллегой "вопрoсы, представляющие взаимный интерес, а также сoтрудничество по сохранению устойчивой динамики двусторoнних отношений".