Չինաստանը դեմ է արտահայտվել Ռուսաստանին G20-ից դուրս թողնելուն
Չինաստանը հանդես է եկել G20-ից և մյուս միջազգային հարթակներից Ռուսաստանին դուրս մղելու դեմ: Այդ մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին՝ Բալիում G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ երկկողմ հանդիպման բացման ժամանակ։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ դուք անձամբ մասնակցում եք G20-ի գագաթնաժողովին՝ ներկայացնելով Ռուսաստանը գագաթնաժողովում, սա շատ փառավոր առաքելություն է: Մենք աջակցում ենք Ռուսաստանի արժանի դերին G20-ում և այլ միջազգային հարթակներում: Կարծում ենք, որ ոչ ոք իրավունք չունի վերցնել բազմակողմ ձևաչափերի շրջանակներում Ռուսաստանի մասնակցության բանական իրավունքը», - ասել է Վան Ին:
Նա նշել է, որ մտադիր է ռուս գործընկերոջ հետ քննարկել «փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, ինչպես նաև համագործակցություն՝ երկկողմ հարաբերություններում կայուն դինամիկա ապահովելու համար»։

China opposes exclusion of Russia from G20
Chinese Foreign Minister Wang Yi said, opening a meeting with Russian counterpart Sergei Lavrov on the sidelines of the G20 summit, that China is opposed to Russia’s removal from the work of the G20 and other international forums and platforms, GD reports.
''We support Russia’s worthy role within the G20 and other international forums, and we believe that no one has the right to take away Russia’s rational right to participate in multilateral formats,'' the Chinese foreign minister said.
Wang Yi also noted that during the meeting he plans to discuss with Sergey Lavrov, among other things, ''cooperation to maintain the sustainable dynamics of bilateral relations.''