2023 թ. անհրաժեշտ կլինի իրականացնել զգալի զսպող հարկաբյուջետային քաղաքականություն. Մարտին Գալստյանը ներկայացրել է բյուջեի նախագծի վերաբերյալ ԿԲ եզրակացությունը
Տնտեսական ներուժի ավելացմանն ուղղված Կառավարության հնգամյա ծրագրի նպատակային թիրախների ներքո 2023 թ. համար ևս նախանշվել է տնտեսական աճի 7 տոկոս մակարդակ: 2023 թ. համար նախանշված բարձր տնտեսական աճի հիմքում ընկած է արտադրողականության և մրցունակության աճի ապահովման համար անհրաժեշտ առանցքային ներդրումների, այդ թվում` պետական ներդրումների մասնաբաժնի էական մեծացումը և արտահանման աճի համար կայուն հիմքերի ձևավորումը: Ուստի, տնտեսական աճի ապահովումը զգալիորեն կախված կլինի Կառավարության կողմից ենթակառուցվածքներում խոշոր պետական ներդրումների, սահմանված ժամկետներում և ծրագրավորված համամասնություններով իրականացումից, ինչպես նաև ծրագրով նախատեսված ներդրումների խրախուսման և արտահանման խթանման ուղղությամբ միջոցառումների ամբողջական կատարումից: Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ հերթական նիստում, ներկայացնելով «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ Կենտրոնական բանկի եզրակացությունը, ասել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Անդրադառնալով 2023 թ. պետբյուջեի մասին օրենքի նախագծով նախանշվող նպատակադրումներին` բանախոսը նշել է, որ եկող տարի ևս հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կշարունակի սահուն կոնսոլիդացիայի իրականացումը` նպաստելով պարտքի բեռի նվազեցմանը` միաժամանակ այն համադրելով տնտեսական աճի խթանմանն ուղղված պետական ներդրումների էական մեծացման քաղաքականության հետ: Հաշվի առնելով ընթացիկ տարում դիտարկվող հատկապես ծառայությունների ոլորտում պահանջարկի էական առաջանցիկ աճը, ինչպես նաև 2022 թ. հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշի բարելավման համեմատաբար համեստ ցուցանիշները` կարևորվել է 2023 թ. հարկերի հավաքագրումը բարելավող լծակների ուժեղացման և հարկերի ներուժային մակարդակի ապահովմանն ուղղված հարկային բարեփոխումների իրականացումը, ինչն ամբողջական պահանջարկի զսպման միջոցով կնպաստի մակրոտնտեսական կայունության` միաժամանակ տնտեսական աճի շարունակականության ապահովման համար անհրաժեշտ ռեսուրսներ ձևավորելով:
Ամփոփելով իր խոսքը` ԿԲ նախագահը նշել է, որ ստեղծված իրավիճակում կարևորվում է կոորդինացված դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների իրականացումը, ուստի առաջանցիկ պահանջարկի կարգավորման և մակրոտնտեսական կայունության ապահովման համար 2023 թ. անհրաժեշտ կլինի իրականացնել զգալի զսպող հարկաբյուջետային քաղաքականություն: Բանախոսի արձանագրմամբ բյուջեի ծախսերի բարելավմանը, կապիտալ ծախսերի մասնաբաժնի մեծացմանը, ինչպես նաև հարկերի հավաքագրման բարելավմանն ուղղված բարեփոխումների և միջոցառումների ամբողջական իրականացումն անհրաժեշտ հիմքեր կձևավորի ՀՆԱ-ներուժային մակարդակի բարձրացման և երկարաժամկետ կայուն աճի ապահովման համար:

В 2023 г. необходимо проведение ощутимой сдерживающей фискальной политики: председатель Центрального банка РА
''В соответствии с задачами пятилетней программы правительства по повышению экономического потенциала, в 2023 г. установлен 7-процентный уровень экономического роста. Базой запланированного на будущий год высокого экономического роста является значительное увеличение доли ключевых инвестиций, в том числе государственных, и формирование устойчивых основ роста экспорта. Поэтому обеспечение экономического роста будет в значительной степени зависеть от реализации правительством крупных государственных инвестиций в инфраструктуру, в указанные сроки и в запрограммированных пропорциях, а также полной реализации предусмотренных правительством мер по привлечению инвестиций и развития экспорта'', - подчеркнул председатель Центрального банка (ЦБ) РА М.Галстян 16 ноября на очередном заседании НС, представляя заключение ЦБ по проекту закона ''О Государственном бюджете Республики Армения на 2023 г.''.
Коснувшись целей, намеченных проектом закона о государственном бюджете на 2023 г., докладчик отметил, что в следующем году фискальная политика продолжит реализацию плавной консолидации, способствующей снижению долговой нагрузки, сочетая ее с политикой значительного увеличения государственных инвестиций, направленных ​​на стимулирование экономического роста. С учетом значительного поступательного роста спроса, наблюдаемого в текущем году, особенно в сфере услуг, а также относительно скромных показателей улучшения индекса ''налог-ВВП''   в 2022 г., подчеркнута важность реализации в 2023 г. налоговых реформ, направленных на усиление рычагов, улучшающих собираемость налогов и обеспечивающих потенциальный уровень налогов, что будет способствовать макроэкономической стабильности за счет сдерживания совокупного спроса, в то же время формируя необходимые ресурсы для обеспечения непрерывности экономического роста.
Глава ЦБ, обобщая выступление, отметил, что в сложившейся ситуации важно проведение скоординированной денежно-кредитной и фискальной политики, поэтому для регулирования поступательного спроса и обеспечения макроэкономической стабильности в 2023 г. потребуется значительная адаптивная налогово-бюджетная политика. По М.Галстяну, полная реализация реформ и мер по совершенствованию расходов бюджета, увеличению доли капитальных затрат, а также улучшению собираемости налогов сформируют необходимые основы для повышения уровня ВВП-потенциала и обеспечения долгосрочного стабильного роста.