Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն ունեն.ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի՝ Եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը կարծում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ունեն ամուր խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն ՝ լուծելով հաամարտությունը, որը սկսվել է Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ և շարունակվել ավելի քան 30 տարի:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը,  վկայակոչելով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կայքը, այս մասին Դոնֆրիդն ասել է հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ:
«Եղել են խնդիրներ, ինչպիսիք են ռազմական գործողությունները, որոնք բռնկվեցին սեպտեմբերի 13-14-ին: Երբ սկսվեցին ռազմական գործողությունները, մենք անմիջապես ներգրավվեցինք, որպեսզի կանգնեցնենք ռազմական բախումները: Այս բախումները մեզ հիշեցրեցին իրավիճակի փխրունության և համապարփակ ամուր խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության մասին: Պետքարտուղար Բլինքենը կարևոր դեր ունեցավ երկխոսության հաստատման հարցում: Նա երկու երկրների արտաքին գործեր նախարարների հանդիպումներ հյուրընկալեց սեպտեմբերի 7-ին և նոյեմբերի 7-ին, ինչպես նաև հոկտեմբերի 4-ին հեռախոսազրույցներ ունեցավ երկու նախարարների հետ:  Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը սեպտեմբերի 27-ին Վաշինգտոնում հանդիպեց երկու երկրների իր գործընկերների հետ՝ ի ցույց դնելով ողջ վարչակազմի հավատարմությունը խաղաղության հաստատմանը: Հիմնականում մեր միջնորդությամբ Ադրբեջանը հոկտեմբերի 4-ին ազատ արձակեց 17 հայ ռազմագերիների, որոնք գերեվարվել էին սեպտեմբերյան մարտերի ժամանակ: Այսպիսի քայլերն օգնում են երկու կողմերի միջև վստահություն կառուցելու հարցում, և մենք օգտագործում ենք ցանկացած հնարավորություն՝ Ադրբեջանին կոչ անելու ազատ արձակել մնացած պահվող անձանց: Մենք շարունակում ենք խրախուսել Հայաստանին և Ադրբեջանին պահպանել բանակցությունների թափը, և մենք սա անում ենք ԵՄ-ի և այլ գործընկերների հետ սերտ համակարգմամբ»,- ասել է Դոնֆրիդը:
Նա հավելել է, որ այս կոնտեքստում դրական են գնահատում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման շուրջ երկխոսությունը և կողմերին հասկացնել են տվել, որ ցանկանում են օգտակար լինել:

Карен Донфрид заявила, что Армения и Азербайджан имеют историческую возможность установить мир
Карен Донфрид, заместитель госсекретаря Соединенных Штатов Америки по делам Европы и Евразии, считает, что у Армении и Азербайджана есть историческая возможность установить прочный мир путем разрешения конфликта, начавшегося с распадом Советского Союза и продолжающегося в течение более 30 лет.
Как передает "Арменпресс" со ссылкой на сайт Комиссии Сената США по международным отношениям, Карен Донфрид заявила об этом на состоявшемся в комиссии обсуждении.
"Были проблемы, такие как боевые действия, которые вспыхнули 13-14 сентября. Когда начались боевые действия, мы сразу подключились к прекращению боевых действий. Эти столкновения напомнили нам о нестабильности ситуации и необходимости всеобъемлющего и прочного мирного соглашения. Государственный секретарь Блинкен сыграл важную роль в установлении диалога. Он организовал встречи министров иностранных дел двух стран 7 сентября и 7 ноября, 4 октября провел телефонные переговоры с двумя министрами. Советник по национальной безопасности Джейк Салливан встретился со своими коллегами из обеих стран в Вашингтоне 27 сентября, продемонстрировав приверженность миру всей администрации. В основном при нашем посредничестве 4 октября Азербайджан освободил 17 армянских военнопленных, захваченных в ходе сентябрьских боев. Такие шаги помогают укрепить доверие между двумя сторонами, и мы используем любую возможность, чтобы призвать Азербайджан освободить остальных военнопленных. Мы продолжаем призывать Армению и Азербайджан сохранять динамику переговоров, и делаем это в тесной координации с ЕС и с другими партнерами", - сказала Донфрид.
Она добавила, что в этом контексте они положительно оценивают и диалог по урегулированию армяно-турецких отношений и дали понять сторонам, что хотят быть полезными в этом процессе.