ԵԱՏՄ-ի գագաթաժողովը տեղի կունենա դեկտեմբերի 9-ին Բիշքեկում
Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը նախատեսված է անցկացնել դեկտեմբերի 9-ին Բիշքեկում, NEWS.am-ի հաղորդմամբ տեղեկացրել է Ղրղըզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի մամուլի ծառայությունը։
Նշվել է, որ երկուշաբթի օրը Ղրղըզստանի նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել ղազախ գործընկերոջ՝ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ։ Այլ հարցերի շարքում քննարկվել է նաև Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի գալիք նստաշրջանի պատրաստությունը։
Հիշեցնենք, որ վերջին նիստը տեղի էր ունեցել մայիսի 27-ին, տեսակոնֆերանսի ռեժիմով։ Մասնակցել են ԵԱՏՄ-ի բոլոր անդամ երկրների՝ Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի, Բելառուսի և Հայաստանի և երկու դիտորդ երկրների՝ Ուզբեկստանի և Կուբայի ղեկավարները։
Նիստի արդյունքներով ԵԱՏՄ-ի պետությունների ղեկավարները հաստատել են 2022-2023թթ. մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական կողմնորոշիչները և ընդունել մի շարք որոշումներ ու փաստաթղթեր տնտեսական հետագա զարգացման և ինտեգրացիայի խորացման վերաբերյալ։

Саммит лидеров стран ЕАЭС состоится 9 декабря в Бишкеке
Заседание Высшего евразийского экономического совета в Бишкеке запланировано на 9 декабря, сообщает пресс-служба президента Кыргызстана Садыра Жапарова.
Отмечается, что в понедельник лидер Кыргызстана телефонный разговор с казахстанским коллегой Касым-Жомартом Токаевым. В числе прочего обсуждалась подготовка предстоящего заседания Высшего Евразийского экономического совета.
Напомним, последнее заседание проходило 27 мая в режиме видеоконференции. В нем приняли участие главы всех стран-членов ЕАЭС – России, Казахстана, Кыргызстана, Беларуси и Армении и лидеры двух стран-наблюдателей – Узбекистана и Кубы.
По итогам заседания лидеры государств ЕАЭС утвердили основные ориентиры макроэкономической политики на 2022-2023 годы и приняли ряд решений и документов в области дальнейшего развития экономического сотрудничества и углубления интеграции.