Ինդոնեզիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 252-ի. Reuters
Ինդոնեզիայում տեղի ունեցած 5,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 252-ի: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Ինդոնեզիայի իշխանություններին։
Գործակալության տվյալներով՝ 31 մարդ անհետ կորած է համարվում, առնվազն 377 մարդ վիրավորվել է։ Հաղորդվում է նաև, որ ավելի քան 7 հազար մարդ դեռ չի կարողանում վերադառնալ իրենց տները աղետի հետևանքների պատճառով։ Հայտնի է, որ ավելի քան 700 շենք է վնասվել, այդ թվում՝ բնակավայրեր, դպրոցներ և հիվանդանոցներ Արևմտյան Ճավա նահանգի Չիանջուր շրջանում:
Հայնում են, որ Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է երկրի մայրաքաղաք Ջակարտայից 74 կմ հարավ-արևելք։ Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնի տվյալներով՝ երկրաշարժի օջախը գտնվում է 5 կմ խորության վրա։

Death toll from Indonesian earthquake rises to 252 — Reuters
The death toll from a 5.1-magnitude earthquake in Indonesia on November 21 has reached 252, according to TASS, Reuters reported on Tuesday, citing Indonesian authorities.
According to them, 31 people are still missing and at least 377 have been injured. It is also reported that the number of people displaced because of the aftermath of the eartquake has reached over 7,000 people.
The epicenter of the 5.1-magnitude earthquake was pegged at 74 km southeast of Jakarta, the country’s capital. According to the European-Mediterranean Seismological Center, the source of the earthquake was 5 km below the surface.
Earthquakes, volcanic eruptions and tsunamis occur frequently in Indonesia because of fault lines in the Pacific basin. A powerful earthquake and tsunami in 2004 killed almost 230,000 people.