ՀՀ ՄԻՊ-ը Բրյուսելում մասնակցել է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի Գլխավոր ասամբլեային
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը նոյեմբերի 22-23-ը Բրյուսելում մասնակցել է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի (ENNHRI) Գլխավոր ասամբլեային:
Ինչպես հայտնում են ՄԻՊ-ից, Գլխավոր ասամբլեայի հանդիպման նպատակն էր, ի թիվս այլ թեմաների, ուսումնասիրել 2022 թվականին Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի իրականացրած գործունեությունը, առաջընթացը, ինչպես նաև քննարկել 2023 թվականի պլանավորումը և ընդունել նոր ռազմավարական ծրագիր։
Հանդիպմանը, որին մասնակցել են ավելի քան 40 երկրների մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, քննարկվել են Եվրոպայում օրենքի գերակայության վիճակի վերաբերյալ ENNHRI-ի երրորդ տարեկան զեկույցը, այդ զեկույցում ներկայացված արդի մարտահրավերները, տարբեր ոլորտներում գրանցված առաջընթացը։ Ասամբլեայի շրջանակներում ազգային պաշտպանական հաստատությունները քննարկել են անվտանգության ստեղծված նոր իրավիճակներում պաշտպանների հաստատությունների մարտահրավերների մասին և համաձայնել են շարունակել աշխատանքը նախ և առաջ հաստատությունների դիմակայությունը բարձրացնելու ուղղությամբ՝ մշակելով ու հաստատելով դիմակայության ապահովման ծրագրեր։
Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է այս տարվա սեպտեմբեր 13-14-ին Հայաստանի վրա տեղի ունեցած ագրեսիվ հարձակման պայմաններում ու նաև դրանից հետո Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության կատարած աշխատանքն ու դժվարությունները՝ նկատի ունենալով մարդու իրավունքների խախտումների համատարած բնույթն ու պատերազմական հանցագործությունների մեծ թիվը։
Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների ղեկավարները քննարկել են նաև Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի 2023 թվականի գործունեության նախնական ծրագիրը, ներկայացրել դիտարկումներ և առաջարկություններ։

Ombudswoman participates in General Assembly of European Network of National Human Rights Institutions in Brussels
The Human Rights Defender, Ms. Kristinne Grigoryan, participated in the General Assembly of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) in Brussels
The Human Rights Defender, Ms. Kristinne Grigoryan, participated in the General Assembly of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) in Brussels, held on November 22-23.
The purpose of the General Assembly meeting was, among other topics, to examine the activities and progress of the ENNHRI in 2022, as well as discuss the actions for 2023 and adopt a new strategic plan.
At the meeting, attended by the representatives of NHRIs of more than 40 countries, the third Annual Report of ENNHRI on the state of the rule of law in Europe, the current challenges presented in the mentioned report*, and the progress recorded in various fields were discussed.
Within the framework of the Assembly, the NHRIs discussed the challenges of the ombudsperson institutions in the new security situations and agreed to continue the work, first of all, in the direction of increasing the resistance of the institutions by developing and approving projects for ensuring the resistance. Ms. Kristinne Grigoryan presented the work and challenges of the Human Rights Defender’s institution of Armenia during and after the aggression on Armenia on September 13-14 of this year, considering the widespread nature of human rights violations and a large number of war crimes.
The heads of NHRIs also discussed the preliminary action plan of ENNHRI for 2023, and presented observations and recommendations.