ՀՀ ՄԻՊ-ը Բրյուսելում մասնակցել է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի Գլխավոր ասամբլեային
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը նոյեմբերի 22-23-ը Բրյուսելում մասնակցել է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի (ENNHRI) Գլխավոր ասամբլեային:
Ինչպես հայտնում են ՄԻՊ-ից, Գլխավոր ասամբլեայի հանդիպման նպատակն էր, ի թիվս այլ թեմաների, ուսումնասիրել 2022 թվականին Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի իրականացրած գործունեությունը, առաջընթացը, ինչպես նաև քննարկել 2023 թվականի պլանավորումը և ընդունել նոր ռազմավարական ծրագիր։
Հանդիպմանը, որին մասնակցել են ավելի քան 40 երկրների մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, քննարկվել են Եվրոպայում օրենքի գերակայության վիճակի վերաբերյալ ENNHRI-ի երրորդ տարեկան զեկույցը, այդ զեկույցում ներկայացված արդի մարտահրավերները, տարբեր ոլորտներում գրանցված առաջընթացը։ Ասամբլեայի շրջանակներում ազգային պաշտպանական հաստատությունները քննարկել են անվտանգության ստեղծված նոր իրավիճակներում պաշտպանների հաստատությունների մարտահրավերների մասին և համաձայնել են շարունակել աշխատանքը նախ և առաջ հաստատությունների դիմակայությունը բարձրացնելու ուղղությամբ՝ մշակելով ու հաստատելով դիմակայության ապահովման ծրագրեր։
Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է այս տարվա սեպտեմբեր 13-14-ին Հայաստանի վրա տեղի ունեցած ագրեսիվ հարձակման պայմաններում ու նաև դրանից հետո Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության կատարած աշխատանքն ու դժվարությունները՝ նկատի ունենալով մարդու իրավունքների խախտումների համատարած բնույթն ու պատերազմական հանցագործությունների մեծ թիվը։
Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների ղեկավարները քննարկել են նաև Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի 2023 թվականի գործունեության նախնական ծրագիրը, ներկայացրել դիտարկումներ և առաջարկություններ։

Омбудсмен Армении участвовала в заседании Генассамблеи Европейской сети национальных институтов по правам человека
Омбудсмен Кристине Григорян приняла участие в заседании Генеральной Ассамблее Европейской сети национальных институтов по правам человека (ENNHRI), состоявшейся в Брюсселе 22-23 ноября.
Как сообщили "Арменпресс" в Офисе ЗПЧ, целью заседания Генеральной ассамблеи было, среди прочего, было рассмотрение деятельности Европейской сети национальных институтов по правам человека в 2022 году, а также обсуждение планов на 2023 год и принятие нового стратегического плана.
На заседании, в котором приняли участие представители национальных правозащитных учреждений более 40 стран, был представлен третий ежегодный отчет ENNHRI о состоянии верховенства права в Европе, о вызовах сферы и достигнутом прогрессе. Национальные институты Омбудсмена обсудили все вызовы, проявляющиеся в новых условиях, и договорились продолжить работу, прежде всего, в направлении повышения стойкости институтов, разработки и утверждения программ обеспечения стойкости.
Кристине Григорян представила работу и проблемы армянского правозащитного института во время и после агрессивного нападения Азербйджана на Армению 13-14 сентября с. г., с учетом широкомасштабного характера нарушений прав человека и большого количества военных преступлений, совершенных азербайджанскими ВС.
Руководители национальных правозащитных институтов также обсудили предварительный план деятельности Европейской сети национальных правозащитных институтов на 2023 год, представили наблюдения и рекомендации.