Շատ մարտահրավերներ մնում են չլուծված. Ադրբեջանից և Հայաստանից պահանջվում է զսպվածություն. Տոյվո Կլաար
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր հավատարմությունն է հայտնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ձևաչափին, որն աջակցում է Եվրոպական միությունը։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 28-ին, Twitter-ում գրառում է կատարել Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը՝ ամփոփելով անցած շաբաթ Բաքու կատարած այցի արդյունքները.
«Մի քանի մտորումներ Ադրբեջան կատարած այցի արդյունքների վերաբերյալ…
1.Կարևոր է Ադրբեջանի նախագահի հանձնառությունը ԵՄ կողմից աջակցվող ձևաչափին։
2. Կան հարցեր, որոնք մնում են չլուծված, Ադրբեջանին և Հայաստանին անհրաժեշտ է դրսևորել զսպվածություն և ուժեղ քաղաքական կամք՝ լարվածությունը թուլացնելու և համապարփակ կարգավորման հասնելու համար»,- նշել է եվրոպացի դիվանագետը։

Многие вызовы остаются нерешенными: Клаар об итогах визита в Баку
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил приверженность формату урегулирования армяно-азербайджанский отношений, поддерживаемому Европейским союзом. Как передает EADaily, об этом специальный представитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаар написал сегодня, 28 ноября, в Twittеr, подводя итоги своего визита в Баку на прошлой неделе.
''Несколько размышлений по итогам визита в Азербайджан…
1. Важна приверженность президента Азербайджана формату, поддерживаемому ЕС.
2. Есть вопросы, остающиеся нерешенными. Азербайджану и Армении необходимы сдержанность и сильная политическая воля для снижения напряженности и достижения всеобъемлющего урегулирования'', - отметил европейский дипломат.