Արարատ Միրզոյանն իր չեխ գործընկերոջն է ներկայացրել ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները
Նոյեմբերի 30-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Յան Լիպավսկիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում հայ-չեխական համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջև պարբերաբար անցկացվող խորհրդակցությունների կապակցությամբ, քաղաքական երկխոսության ակտիվացման առումով կարևորել բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը:
Նախարար Միրզոյանն իր չեխ գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով սեպտեմբեր 13-14 Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անվերապահ դուրսբերման հրամայականը: Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման և ոչ կառուցողական մոտեցումների անընդունելիությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Յան Լիպավսկին մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության վերաբերյալ:  Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵՄ առաքելության գործունեության դերը կայունության ապահովման համատեքստում։

Armenian Foreign Minister presents consequences of Azerbaijani aggression to his Czech counterpart
On November 30, in Łódź, within the framework of OSCE Ministerial Council, the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with the Foreign Minister of Czech Republic Jan Lipavský.
During the meeting, the interlocutors discussed issues related to the development of Armenian-Czech cooperation on bilateral and multilateral platforms. The sides commended regular consultations between the Foreign Ministries of the two countries, and highlighted the importance of organizing high-level mutual visits in terms of boosting political dialogue.
Minister Mirzoyan briefed his Czech counterpart on the recent developments regarding the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations and the Nagorno-Karabakh issue.
Touching upon the consequences of Azerbaijan's aggression against the territorial integrity of Armenia on September 13-14, the Minister of Foreign Affairs of Armenia emphasized the imperative of the unconditional withdrawal of Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of Armenia. The unacceptability of the use of force or the threat of use of force and non-constructive approaches by Azerbaijan was stressed.
Ararat Mirzoyan and Jan Lipavský also exchanged views on the EU Monitoring Mission in Armenia.  Minister Mirzoyan highly appreciated the role of the EU mission in the context of ensuring stability.