Ռուսաստանը շահագրգռված է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ․ Լավրով
Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, այս մասին դեկտեմբերի 5-ին, հայտարարել է ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Մոսկվայում իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը:
«Մենք շահագրգռված ենք ամեն կերպ նպաստելու տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սահմանների ապառազմականացմանը, խաղաղության պայմանագրի կնքմանը և, ընդհանրապես, վստահության միջոցների ամրապնդմանը, այդ թվում՝ հասարակական կառույցների, քաղաքագետների և խորհրդարանականների միջև շփումների զարգացման միջոցով»,- ասել է Լավրովը։
Ջեյհուն Բայրամովն իր հերթին ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բոլոր մակարդակներով բանակցությունների ինտենսիվությունը վկայում է երկու երկրների միջև ակտիվ երկխոսության մասին։ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ ռուսական կողմի հետ քննարկման կարևոր թեմա են լինելու հետկոնֆլիկտային հարցերը և եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումը։

Russia is interested in peace treaty between Yerevan and Baku: Lavrov
Russia is interested in concluding a peace treaty between Yerevan and Baku, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at a meeting with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, NEWS.am reports.
According to Lavrov, during the talks in Moscow, the sides will discuss the implementation of the trilateral agreements of the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, which were reached in November 2020, in January and November 2021 and in late October of this year, during the past summit in Sochi.
"We are interested in promoting in every possible way the unblocking of transport communications, the delimitation of the border, the conclusion of a peace treaty and in general the strengthening of confidence measures, including through the development of contacts between public structures, political scientists, parliamentarians," Lavrov said.