Ռուսաստանը շահագրգռված է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ․ Լավրով
Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, այս մասին դեկտեմբերի 5-ին, հայտարարել է ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Մոսկվայում իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը:
«Մենք շահագրգռված ենք ամեն կերպ նպաստելու տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սահմանների ապառազմականացմանը, խաղաղության պայմանագրի կնքմանը և, ընդհանրապես, վստահության միջոցների ամրապնդմանը, այդ թվում՝ հասարակական կառույցների, քաղաքագետների և խորհրդարանականների միջև շփումների զարգացման միջոցով»,- ասել է Լավրովը։
Ջեյհուն Բայրամովն իր հերթին ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բոլոր մակարդակներով բանակցությունների ինտենսիվությունը վկայում է երկու երկրների միջև ակտիվ երկխոսության մասին։ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ ռուսական կողմի հետ քննարկման կարևոր թեմա են լինելու հետկոնֆլիկտային հարցերը և եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումը։

Лавров: РФ заинтересована в заключении мирного договора между Ереваном и Баку
Россия заинтересована в заключении мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил сегодня, 5 декабря, министр иностранных дел Сергей Лавров на встрече в Москве с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым, передает EADaily.
В ходе переговоров стороны обсудят ход выполнения трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана, которые были достигнуты в ноябре 2020 года, в январе и ноябре 2021 года, а также в конце октября текущего года, во время прошедшего саммита в Сочи.
''Мы заинтересованы в том, чтобы всячески способствовать разблокированию транспортных коммуникаций, делимитации границы, заключению мирного договора и в целом укреплению мер доверия, в том числе и по линии развития контактов между общественными структурами, политологами, парламентариями'', - отметил глава российской дипломатии.
Джейхун Байрамов в свою очередь привлек внимание к тому, что интенсивность переговоров между Азербайджаном и Россией на всех уровнях является свидетельством активного диалога между двумя странами. Глава МИД Азербайджана отметил, что важной темой обсуждений с российской стороной станут постконфликтные вопросы и реализация трехсторонних соглашений.