Խորհրդարանում տեղի կունենա Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրության գաղտնի քվեարկություն
Դեկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովի նիստում տեղի կունենա Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրության գաղտնի քվեարկություն։ Կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն այս պաշտոնում առաջադրել է իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Հայկ Գրիգորյանի թեկնածությունը։ Գրիգորյանը երկար տարիներ աշխատել է պաշտպանության նախարարությունում, այնուհետեւ հանրապետության Քննչական կոմիտեում, որտեղ զբաղեցրել է Գլխավոր ռազմական քննչական վարչության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը։ Այնուհետեւ գլխավորել է այդ վարչությունը, իսկ 2018-2021թթ. զբաղեցրել է Հայաստանի Քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը։
Քվեարկությունը կսկսվի ժամը 16.00-ին եւ կավարտվի 16.40-ին։
Նրա թեկնածությունն ավելի վաղ ստացել էր խորհրդարանի պետաիրավական մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը։

В парламенте Армении состоится тайное голосование по избранию члена Высшего судебного совета
В Национальном Собрании Армении 6 декабря состоится тайное голосование по избранию члена Высшего судебного совета.
Правящая партия ''Гражданский договор'' выдвинула на эту должность кандидатуру доктора юридических наук Айка Григоряна. Григорян долгие годы работал в Министерстве обороны, а затем и в Следственном комитете республики, где занимал должность заместителя Главного военного следственного управления. Затем он возглавил это управление, а в период с 2018 по 2021 гг. занимал пост председателя Следственного комитета Армении.
Голосование начнется в 16:00 и продлится до 16:40.
Его кандидатура ранее получила положительное заключение постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам.