Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազները հանդիպում են ունեցել
ՌԴ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 9-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի մասնակցությամբ:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ռուս գործընկերոջը նման ձևաչափով հանդիպում նախաձեռնելու նպատակով ներդրած ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ այս հանդիպումը հնարավորություն կտա արձանագրելու կոնկրետ արդյունքներ, կծառայի Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ հումանիտար պահանջների լիարժեք կատարմանը:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություն են եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված մարդասիրական պահանջների կատարումը, մինչդեռ դրանք Ադրբեջանի կողմից մինչ օրս լիարժեք կատարված չեն: Այս համատեքստում Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջությամբ կատարել է 8-րդ կետի՝ «Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքն ամրագրող պահանջները: «Հայտարարության ստորագրումից երկու տարի անց Ադրբեջանի Հանրապետությունում շարունակում են պահվել հայ ռազմագերիներ: Ադրբեջանի այս վարքագիծը ոչ մի կերպ չի նպաստում եռակողմ հայտարարության նպատակների իրականացմանը», - շեշտել է Աննա Վարդապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի գլխավոր դատախազ Վարդապետյանն անդրադարձ է կատարել նաև երեք երկրների գլխավոր դատախազների մասնակցությամբ այս ձևաչափով տեղի ունեցած նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ նշելով, որ Հայաստանը կատարել է բոլոր պայմանավորվածությունները:
Աննա Վարդապետյանը կրկին շնորհակալություն է հայտնել ՌԳ գլխավոր դատախազին և շեշտել, որ Հայաստանն ակնկալում է եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի կատարման կապակցությամբ կոնկրետ արդյունքներ:

Prosecutors-General of Armenia, Russia and Azerbaijan hold trilateral meeting
A trilateral meeting between the Prosecutor General of Armenia Anna Vardapetyan, Prosecutor General of Russia Igor Krasnov and Prosecutor General of Azerbaijan Kyaram Aliyev took place in Moscow on December 9 at the initiative of the Prosecutor General of Russia, Armenpress reports.
Vardapetyan thanked her Russian counterpart for the efforts aimed at initiating the meeting and expressed hope that the meeting will give the chance to record concrete results and will serve to the full implementation of the humanitarian demands of clause 8 of the 9 November 2020 trilateral statement signed between the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan, Vardapetyan’s Office said in a readout.
Prosecutor General Vardapetyan emphasized that the implementation of humanitarian demands stipulated in the trilateral statement is a priority for Armenia, whereas Azerbaijan still hasn’t entirely implemented them. In this context Vardapetyan stressed that Armenia has fully implemented the terms stipulating the ''all for all'' principle under clause 8.
''Two years after the signing of the statement, there are still Armenian prisoners of war being held in Azerbaijan. Such conduct of Azerbaijan doesn’t anyhow contribute to the implementation of the goals of the trilateral statement,'' Anna Vardapetyan said.
During the meeting Vardapetyan also addressed the agreements which were reached during the previous meetings in the same format, noting that Armenia has implemented all agreements.
Vardapetyan thanked Russian Prosecutor General Krasnov and emphasized that Armenia expects concrete results regarding the implementation of clause 8 of the trilateral statement.