ՀՀ ՄԻՊ-ն ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին է ներկայացրել Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակում, դեկտեմբերի 9-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով փոխտեղակալ Կարա ՄըքԴոնալդի հետ:
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ Կարա ՄըքԴոնալդը գոհունակություն է հայտնել Պաշտպանի հետ հանդիպման համար, ապա կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ, քննարկվել են առաջնահերթ հարցեր։ Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա ադրբեջանական ագրեսիայի և հարձակման հետևանքները, մասնավորապես ՄԻՊ-ի կողմից փաստագրված մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները։
Զրուցակիցը հետաքրքրվել է նաև մարդու իրավունքներին առնչվող մի շարք անհատական գործերով։ Կարա ՄըքԴոնալդը վերահաստատել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը շարունակում է աշխատել հումանիտար հարցերի ուղղությամբ։ Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը։

Омбудсмен Армении провела встречу с заместителем помощника госсекретаря США Карой Макдональд
Защитник прав человека Армении Кристинне Григорян в рамках визита в США 9 декабря в Вашингтоне встретилась с заместителем помощника госсекретаря США по вопросам демократии, прав человека и труда Карой Макдональд.
Как сообщает аппарат омбудсмена, Кара Макдональд выразила удовлетворение встречей с омбудсменом, затем стороны обменялись мнениями относительно ситуации с правами человека в Армении, были обсуждены первоочередные вопросы. В ходе встречи омбудсмен представила последствия азербайджанской агрессии и вторжения на суверенную территорию Армении 13-14 сентября, в частности, продолжающиеся нарушения прав человека, задокументированные омбудсменом.
Собеседница также поинтересовалась рядом персональных дел, касающихся прав человека. Кара Макдональд подтвердила, что правительство США продолжает работать над гуманитарными вопросами. В конце встречи стороны договорились продолжить сотрудничество.