ՀՀ ՄԻՊ-ն ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին է ներկայացրել Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակում, դեկտեմբերի 9-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով փոխտեղակալ Կարա ՄըքԴոնալդի հետ:
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ Կարա ՄըքԴոնալդը գոհունակություն է հայտնել Պաշտպանի հետ հանդիպման համար, ապա կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ, քննարկվել են առաջնահերթ հարցեր։ Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա ադրբեջանական ագրեսիայի և հարձակման հետևանքները, մասնավորապես ՄԻՊ-ի կողմից փաստագրված մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները։
Զրուցակիցը հետաքրքրվել է նաև մարդու իրավունքներին առնչվող մի շարք անհատական գործերով։ Կարա ՄըքԴոնալդը վերահաստատել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը շարունակում է աշխատել հումանիտար հարցերի ուղղությամբ։ Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը։

Ombudswoman briefs US Deputy Assistant Secretary on consequences of latest Azerbaijani aggression
On December 9, within the framework of her visit to the United States, the Human Rights Defender, Ms. Kristinne Grigoryan met with Ms. Kara McDonald, the Deputy Assistant Secretary for the Bureau of Democracy, Human Rights and Labor in Washington, Human Rights Defender’s Office press office informs.
Ms. McDonald expressed gratitude for the meeting with the Defender, further the interlocutors exchanged views on the state of human rights in Armenia and discussed priority issues.
During the meeting, the Defender presented the consequences of the Azerbaijani aggression and military attack on the sovereign territory of the Republic of Armenia on September 13-14, particularly the continuous human rights violations documented by the Human Rights Defender’s Office.
Ms. McDonald was also interested in a number of individual cases related to human rights. Ms. McDonald also reaffirmed that the US Government continues to work in the field of humanitarian issues.