Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտը առաջատար է աճի տեմպերով. Հակոբ Արշակյանը` «Silicon Mountains 2022» տեխնոլոգիական միջազգային գագաթնաժողովում
Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում դեկտեմբերի 9-ին կայացել է Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության կազմակերպած «Silicon Mountains 2022» տարեվերջյան ամփոփիչ գագաթնաժողովը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտը շարունակում է վստահորեն առաջնորդել տնտեսությանը` հանդիսանալով ամենաարագ աճող և զարգացող ճյուղը: «Սրա վկայությունն է այն, որ տարածաշրջանային ճգնաժամի դեպքում տաղանդի ներհոսքը հիմնականում և ամենակարևոր ուղղություններով տեղի ունեցավ Հայաստան»,-փաստել է ԱԺ փոխնախագահը՝ հավելելով, որ մեր պետությունն իր առջև դրված խնդիրը՝ լինել տեխնոլոգիական կենտրոն, որպես բարձր տեխնոլոգիական երկիր՝ ներկայանալ միջազգային ասպարեզներում, ոչ ամբողջապես, բայց տարածաշրջանային ձևաչափով կարողացել է լուծել:
Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ տարածաշրջանում բազմաթիվ երկրներ մրցավազքի մեջ են իրենց հարկային համակարգերով, ենթակառուցվածքային ծրագրերով, տարբեր ուղղություններով մեծ ընկերությունների հետ բանակցելու մարտավարությամբ: «Սա անհրաժեշտ է որպես մարտահրավեր ընդունել և շարունակել այս ուղղությամբ աշխատել ու ջանքեր գործադրել»,-ասել է նա և ընդգծել, որ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտը թեպետ առաջատար է աճի տեմպերով, այնուամենայնիվ, կիրառման գործիքակազմը թե՛ հասարակությունում, թե՛ բիզնեսի կողմից ոչ այնքան բարձր մակարդակի վրա է:
ԱԺ փոխխոսնակն անդրադարձել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, գիտության, կրթության և տնտեսության կապի կարևորությանը՝ նշելով. «Գիտություն, կրթություն, արդյունաբերություն և տնտեսություն կապն անհրաժեշտ է բերել ֆունդամենտալ նոր մակարդակի վրա, և սա պիտի լինի Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական նոր թռիչք ապահովելու ապագայի մասին մեր խոսակցությունը»: Նրա համոզմամբ գիտությունը, տնտեսությունը, արդյունաբերությունն ու կրթությունը պետք է իրենց ծրագրերով համահունչ լինեն և ծառայեն նույն նպատակներին:
Եզրափակելով խոսքը՝ ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է նման ձևաչափով քննարկումները և մասնակիցներին մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Գագաթնաժողովի ընթացքում ելույթներ են ունեցել նաև ՀՀ ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը և Տեղեկատվական ու հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:
Այնուհետև պանելային քննարկումների ձևաչափով անդրադարձ է եղել խելացի լուծումների կիրառման և տնտեսության թվայնացման հեռանկարներին: Ներկաները դիտել են նաև նախորդ երեք միջոցառումների մասին պատմող տեսահոլովակ:

Акоп Аршакян выступил на международном технологическом саммите "Silicon Mountains 2022"
9 декабря в ереванском Матенадаране им. Месропа Маштоца состоялся итоговый саммит ''Silicon Mountains 2022'',   организованный Союзом работодателей информационно-коммуникационных технологий, в котором принял участие вице-спикер НС А.Аршакян.
В своем приветственном слове зампредседателя парламента отметил, что сфера высоких технологий в Армении продолжает уверенно лидировать в экономике, являясь самой быстрорастущей и развивающейся отраслью. ''Свидетельство тому – приток при региональном кризисе в основном в Армению талантов и по наиболее важным направлениям'', - подчеркнул А.Аршакян, добавив, что наше государство поставленную перед собой   задачу – быть технологическим центром, предстать на международных аренах как высокотехнологичная страна – смогло пусть не в полной мере, в региональном формате, решить.
По Аршакяну, многие страны региона соревнуются со своими налоговыми системами, инфраструктурными программами, тактикой ведения переговоров с крупными компаниями по разным направлениям. ''Необходимо принять это как вызов и продолжать работать в этом направлении, прилагать усилия'', - отметил он, подчеркнув, что, хотя сфера высокотехнологичной промышленности в Армении лидирует по темпам роста, но применяемый обществом и бизнесом инструментарий на недостаточно высоком уровне.
Вице-спикер НС коснулся важности связи высокотехнологичной промышленности, науки, образования и экономики, отметив: ''Необходимо вывести на фундаментально новый уровень связь между наукой, образованием, промышленностью и экономикой, и это должен быть наш разговор о будущем обеспечении нового научно-технологического рывка в Армении''. По Аршакяну, наука, экономика, промышленность и образование своими программами должны согласовываться и служить единым целям.
В заключение зампредседателя парламента подчеркнул важность дебатов в подобном формате и пожелал участникам плодотворной работы.
В ходе саммита также выступили министр высокотехнологичной промышленности Р.Хачатрян, министр экономики В.Керобян, председатель ЦБ М.Галстян и исполнительный директор Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий Э.Мусаелян.
Затем в формате панельных дискуссий обсуждались перспективы применения смарт-решений и цифровизации экономики. Присутствующие также посмотрели видеоролик о трех предыдущих мероприятиях.