Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հարցով միջազգային արձագանքների մասին.
«2022թ. դեկտեմբերի 12-ին՝ կեղծ բնապահպանական պատրվակով, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հումանիտար աղետի վերածվելու և փխրուն խաղաղությունը խաթարելու ու տարածաշրջանային նոր ապակայունացման միտում ունի:
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության բարձրագույն օրենսդիր մարմինը երախտագիտություն է հայտնում խնդրով մտահոգ երկրներին, միջազգային կառույցներին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ՄԻԵԴ-ին՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակին արձագանքելու համար:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին՝ բնապահպանական մտացածին պատրվակով Ադրբեջանի իշխանությունների սադրանքները քողազերծելու, տարածաշրջանային բնապահպանական հիմնախնդիրներին ծանոթանալու և համապատասխան եզրակացություններ ներկայացնելու նպատակով կիրառել միջազգային անհրաժեշտ գործիքակազմեր, մասնավորապես Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) շրջանակում մոնիտորինգային խումբ գործուղել Արցախի Հանրապետություն և հարակից տարածքներ:

Национальное Собрание Арцаха обратилось к ООН
Национальное Собрание Азербайджанской Республики выступило с заявлением о международной реакции на блокаду Республики Арцах со стороны Азербайджана, передает Armradio.am.
В заявлении сказано:
"12 декабря 2022 г. под ложным экологическим предлогом, в очередной раз грубо нарушив договоренности, достигнутые трехсторонней декларацией от 9 ноября2020 г., власти Азербайджана осуществили блокирование Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, что имеет тенденцию превратиться в гуманитарную катастрофу, нарушить хрупкий мир и создать новую региональную дестабилизацию.
Высший законодательный орган Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) выражает признательность заинтересованным в проблеме странам, международным организациям, Совету Безопасности ООН, ЕСПЧ за реагирование на гуманитарно-кризисную ситуацию, создавшуюся в Нагорно-Карабахской Республике (Арцах), которая осаждена Азербайджаном.
Национальное Собрание Республики Арцах обращается с призывом к Организации Объединенных Наций разоблачить провокации властей Азербайджана под фиктивным предлогом защиты окружающей среды, применить необходимые международные инструменты, в частности направить в Республику Арцах и прилегающие к ней территории группы мониторинга в рамках Программы по окружающей среде (UNEP), чтобы узнать о региональных экологических проблемах и представить соответствующие выводы.