Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը Հայաստանի օկուպացված տարածքների վերաբերյալ նամակ է հղել խորհրդարանականներին
Նիդերլանդների խորհրդարանականներին ի պատասխան՝ երկրի ԱԳ նախարար Վոպկե Հուքստրան Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանի զեկույցի հիման վրա նամակ է հղել Ներկայացուցիչների պալատ՝  Ադրբեջանի ագրեսիայից տուժած Հայաստանի տարածքների վերաբերյալ:
Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ նամակում նշվում է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից մինչ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ի մարտերը միջազգայնորեն ճանաչված ՀՀ ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանը բռնազավթվել է (occupied) 40 քառ. կմ, իսկ սեպտեմբերի 13-ի իրադարձությունների հետևանքով՝ ևս (մոտավորապես) 60 քառ. կմ տարածք:
Նա նշում է նաև, որ Նիդերլանդները սատարում է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի պահանջը, որտեղ վերջինս կոչ է արել Ադրբեջանին հետ քաշել իր զորքերը մինչ սեպտեմբերի 12-ն առկա սահմաններ։
Նախարարն իր նամակում անդրադառնում է ԵՄ առաքելության հնարավոր ընդլայնման կամ անկախ առաքելություն ստեղծելու հարցին՝ ընդգծելով, որ Նիդերլանդները դրական դիրքորոշում ունի Հայաստանում առաքելության հետագա տեղակայմանը՝ պարզաբանելով, որ այժմ ԵՄ-ի շրջանակներում բանակցություններ են ընթանում առաքելության ապագայի շուրջ, իսկ այս պահին ուղարկված դիտորդները Վրաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության  (EUMM Georgia) կազմից են:

Министр иностранных дел Нидерландов направил письмо парламентариям относительно оккупированных территорий Армении
В ответ парламентариям Нидерландов, министр иностранных дел страны Вопке Хекстра направил письмо в Палату представителей на основе доклада посла Нидерландов в Армении о территориях Армении, пострадавших от агрессии Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс, в письме говорится, что с 12 мая 2021 года по 13 сентября 2022 года Азербайджан оккупировал 40 квадратных километров международно признанной суверенной территории Армении, а в результате событий 13 сентября еще (примерно) 60 кв. км площади.
Он также отмечает, что Нидерланды поддерживают просьбу вице-президента Еврокомиссии, Верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля, где последний призвал Азербайджан отвести свои войска к существующим границам до 12 сентября.
В своем письме министр затрагивает вопрос о возможном расширении миссии ЕС или создании независимой миссии, подчеркивая, что Нидерланды занимают положительную позицию в отношении будущего развертывания миссии в Армении, уточняя, что в настоящее время ведутся переговоры в рамках рамки ЕС в отношении будущего миссии, а наблюдатели, направленные в данный момент на наблюдательный пункт ЕС в Грузии, являются членами миссии (EUMM Georgia).