Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը Հայաստանի օկուպացված տարածքների վերաբերյալ նամակ է հղել խորհրդարանականներին
Նիդերլանդների խորհրդարանականներին ի պատասխան՝ երկրի ԱԳ նախարար Վոպկե Հուքստրան Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանի զեկույցի հիման վրա նամակ է հղել Ներկայացուցիչների պալատ՝  Ադրբեջանի ագրեսիայից տուժած Հայաստանի տարածքների վերաբերյալ:
Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ նամակում նշվում է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից մինչ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ի մարտերը միջազգայնորեն ճանաչված ՀՀ ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանը բռնազավթվել է (occupied) 40 քառ. կմ, իսկ սեպտեմբերի 13-ի իրադարձությունների հետևանքով՝ ևս (մոտավորապես) 60 քառ. կմ տարածք:
Նա նշում է նաև, որ Նիդերլանդները սատարում է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի պահանջը, որտեղ վերջինս կոչ է արել Ադրբեջանին հետ քաշել իր զորքերը մինչ սեպտեմբերի 12-ն առկա սահմաններ։
Նախարարն իր նամակում անդրադառնում է ԵՄ առաքելության հնարավոր ընդլայնման կամ անկախ առաքելություն ստեղծելու հարցին՝ ընդգծելով, որ Նիդերլանդները դրական դիրքորոշում ունի Հայաստանում առաքելության հետագա տեղակայմանը՝ պարզաբանելով, որ այժմ ԵՄ-ի շրջանակներում բանակցություններ են ընթանում առաքելության ապագայի շուրջ, իսկ այս պահին ուղարկված դիտորդները Վրաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության  (EUMM Georgia) կազմից են:

In response to Dutch lawmakers, the Foreign Minister of the Netherlands Wopke Hoekstra sent a letter to the House of Representatives based on the report by the Dutch ambassador to Armenia regarding the territories of Armenia affected by Azerbaijani aggression, Armenpress reports.
The letter says that during the fighting from 12 May 2021 until 13 September 2022 Azerbaijan occupied 40 square kilometers, and another approximately 60 square kilometers as a result of the September 13 events of internationally recognized sovereign territory of Armenia.
The Dutch FM also mentioned that the Netherlands is supporting EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the EU Commission Josep Borrell’s demand that Azerbaijan must pull back its troops to the existing borders as of September 12.
The foreign minister also addressed the question regarding the possible extension of the EU mission or creating an independent mission, emphasizing that the government of Netherlands has a positive position regarding the further deployment of the mission in Armenia, explaining that negotiations are currently in process in the EU regarding the mission’s future, while the observers sent at this moment are from the EU monitoring mission in Georgia (EUMM Georgia).