Լաչինի միջանցքը պետք է օգտագործվի միայն եռակողմ փաստաթղթում նշված նպատակներով. ՌԴ ԱԳՆ
ՌԴ խաղաղապահների դեմ ցանկացած հրապարակային հարձակում և սադրանք անընդունելի է և դիտարկվում է որպես կանխամտածված գործողություն, որը զգալի վնաս է հասցնում հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացին։ Այս հայտարարությունն արել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան` մեկնաբանելով Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը մտահոգություն է հայտնում, որ միջանցքի լիարժեք գործունեության վերականգնման գործում առաջընթաց չկա։ Զախարովայի խոսքով` ռուսական կողմը, մասնավորապես՝ խաղաղապահ զորախմբի ղեկավարությունը, շարունակում է հետևողական քայլեր ձեռնարկել այս իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ:
«Ընդգծում ենք, որ հենց ՌԴ խաղաղապահներն են առանցքային ներդրում ունենում իրենց տեղակայման գոտում անվտանգության ապահովման գործում, ինչը նշել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած գագաթնաժողովում»,– ասված է ՌԴ ԱԳՆ–ի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
ՌԴ արտգործնախարարությունը կոչ է անում Բաքվին և Երևանին խստորեն պահպանել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթները:
«Լաչինի միջանցքը պետք է օգտագործվի միայն սույն փաստաթղթում նշված նպատակների համար: Հուսով ենք, որ կողմերը համաձայնության կգան տարածաշրջանում հանքերի շահագործման հարցի շուրջ»,– նշել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ Ռուսաստանը կողմ է տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանն ուղղված բարձր մակարդակի եռակողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացմանը, սահմանազատմանը, խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստմանը և երկու երկրների հասարակական գործիչների, փորձագետների և խորհրդարանականների միջև շփումների հաստատմանը:

The Russian Foreign Ministry has expressed concern over the lack of progress in restoring traffic along the Lachin corridorNEWS.am reports.
"We express concern over the lack of progress in restoring the full functioning of the Lachin corridor for the movement of citizens, vehicles and cargo in both directions in accordance with the statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020," the Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said in a comment posted on the ministry's website.
The Russian side, in particular the leadership of the Russian peacekeeping contingent (PKK), continues to take consistent steps to resolve the situation.
As stressed in the commentary, it is the Russian peacekeepers who make a key contribution to ensuring security in their deployment zone, which was noted by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan at a summit on October 31 this year in Sochi.
"We consider any public outbursts and provocations against our peacekeepers as unacceptable and deliberate actions that do tangible harm to the Armenian-Azerbaijani normalization process," the statement said.
The Russian Foreign Ministry's spokesperson urged Yerevan and Baku to comply strictly with all the provisions of the November 9, 2020 statement of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan.
The Russian Foreign Ministry noted that the Lachin corridor should be used only for the purposes outlined in this document.
"We expect that the parties will come to agreements concerning the issue of the development of ore deposits in the region," the commentary said.
The commentary also underscores that the Russian Foreign Ministry advocates comprehensive implementation of the entire set of trilateral agreements on the highest level, aimed at unblocking transport and economic ties in the region, delimiting the Armenian-Azerbaijani border, preparing a peace treaty between Yerevan and Baku and establishing contacts between public figures, experts and parliamentarians of the two countries.