ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը դեմ է Ռուսաստանին կազմակերպությունից դուրս թողնելուն
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդը չի աջակցում Ռուսաստանին կազմակերպությունից դուրս թողնելու գաղափարին, մինչդեռ Ուկրաինան պնդում է Դ-ի բացառումը կառույցից, գրում է kommersant.ru-ը:
«Կարծում եմ, որ այսօրվա տեսանկյունից ելնելով, իմաստ ունի, որ Ռուսաստանը շարունակի մնալ ԵԱՀԿ-ի անդամ»,- ասել է Շմիդը Welt թերթին տված հարցազրույցում:
Նա կարծում է, որ նույն սեղանի շուրջ լինելը չի նշանակում «փոխանակվել դիվանագիտական քաղաքավարությամբ»։
«Մի օր մենք նորից կապի ուղիների կարիք կունենանք»,- պարզաբանել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը։
Նոյեմբերին կայացել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի  նիստը, որին չեն մասնակցել Ռուսաստանի Դաշնության պատվիրակները. կազմակերպիչները նրանց վիզա չեն տվել։ Ռուս խորհրդարանականներն ասել են, որ ԵԱՀԿ-ն «վախենում է բանավեճի ընթացքում անհարմար ելույթներից»։ Ուկրաինական պատվիրակությունը խոստացել է բոյկոտել ԵԱՀԿ ԽՎ-ն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ռուսաստանը դուրս չի մնացել կառույցից։

Генсек ОБСЕ против исключения России из состава организации
Генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Шмид не поддерживает исключение России из состава организации. На исключении российской делегации настаивает Украина, передает  kommersant.ru.
"Я считаю, что, с сегодняшней точки зрения, имеет смысл, чтобы Россия продолжала оставаться членом ОБСЕ",— сказала госпожа Шмид в интервью газете Welt (цитата по "РИА Новости").
Она считает, что находиться за одним столом — не значит "обмениваться дипломатическими любезностями". "Однажды нам снова понадобятся переговорные каналы",— пояснила генсек ОБСЕ.
В ноябре прошла сессия Парламентской ассамблеи (ПА) ОБСЕ, в которой не принимали участие делегаты из РФ: организаторы не выдали им визы. Российские парламентарии говорили, что в ОБСЕ "боятся неудобных выступлений в ходе дебатов". Украинская делегация пообещала бойкотировать ПА ОБСЕ, пока из нее не исключат Россию.