Հայաստան է գործուղվել ԵՄ տեխնիկական գնահատման խումբը՝ ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար
Հունվարի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման խմբի անդամներին՝ Մարչին Վիդռայի գլխավորությամբ: Խումբը Հայաստան է գործուղվել ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքներին: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման ու Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիաների կանխարգելման գործում և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու համագործակցությունը։ Քննարկվել են նաև համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

Техническая оценочная группа ЕС прибыла в Армению: МИД РА
9 января министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял членов группы технической оценки ЕС во главе с Марчином Видрой. Группа была отправлена в Армению для рассмотрения возможности развертывания новой гражданской миссии ЕС. Во встрече также приняла участие глава делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
Стороны коснулись работы миссии наблюдателей ЕС, завершившейся 19 декабря. В этом контексте министр Мирзоян высоко оценил роль наблюдательной миссии в укреплении стабильности в регионе и предотвращении новых агрессий против Армении и выразил готовность к продолжению сотрудничества. Был также обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.