Հայաստան է գործուղվել ԵՄ տեխնիկական գնահատման խումբը՝ ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար
Հունվարի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման խմբի անդամներին՝ Մարչին Վիդռայի գլխավորությամբ: Խումբը Հայաստան է գործուղվել ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքներին: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման ու Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիաների կանխարգելման գործում և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու համագործակցությունը։ Քննարկվել են նաև համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

EU planning assistance team arrives in Armenia for possible new civilian monitoring mission
On January 9, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received the members of the EU technical assessment mission headed by Marcin Wydra. The team was sent to Armenia to consider the possibility of deploying a new EU civilian mission. The head of the EU delegation in Armenia, Andrea Victorin, also participated in the meeting.
The sides touched upon the activities of the EU monitoring mission which was completed on December 19. In this context, Minister Mirzoyan highly appreciated the role of the monitoring mission in strengthening stability in the region and preventing new aggressions against Armenia and expressed readiness to continue cooperation. A number of issues of mutual interest were also discussed.