Սուրեն Պապիկյանն ու Մարչին Վիդրայի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել ԵՄ ներգրավվածությունը տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման գործում
Հունվարի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելությանը՝ Մարչին Վիդրայի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել է 2022թ. դեկտեմբերին 19-ին ավարտված առաքելության գործունեությունը: Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են դրա ընթացքում առաքելության և ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջև արդյունավետ համագործակցությունը` հույս հայտնելով, որ այն արդյունավետ կշարունակվի նաև նոր առաքելության գործունեության ընթացքում:
Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը և դրա հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները:
Պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել ԵՄ ներգրավվածությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում` հատկապես կարևորելով դիտորդական առաքելությունների դերը, և հայտնել է պաշտպանության նախարարության պատրաստակամությունը շարունակելու բոլոր միջոցներով աջակցել ԵՄ նոր դիտորդական առաքելությանը:

Министр обороны Армении принял миссию технической оценки ЕС
Министр обороны РА  Сурен Папикян 10 января принял миссию технической оценки ЕС во главе с Марчином Видрой. Как передает NEWS.am, во встрече также приняла участие руководитель делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
На встрече подведены итоги деятельности миссии, завершившейся 19 декабря. Стороны с удовлетворением констатировали сотрудничество между миссией и Министерством обороны РА, выразив надежду, что оно будет эффективно продолжено и в ходе деятельности новой миссии.
Министр представил последние региональные развития, в частности, блокирование Азербайджаном с 12 декабря Лачинского коридора и возникшие вследствие этого серьезные гуманитарные вызовы. Глава оборонного ведомства высоко оценил вовлеченность ЕС в дело укрепления мира и стабильности в регионе, особо подчеркнув роль мониторинговых миссий, и выразил готовность Министерства обороны продолжать всеми средствами поддерживать новую миссию ЕС.