Դժվար է խոսել այն հաղորդագրությունների հավաստիության մասին, թե Թուրքիան սկսել է Ուկրաինային կասետային զինամթերք մատակարարել։ Կրեմլը հետևում է իրավիճակին։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ հիշեցնելով, որ Ռուսաստանն ու Թուրքիան գործընկերներ են, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Աստեղ, իհարկե, դժվար է խոսել այդ հաղորդագրությունների իսկության մասին։ Դուք գիտեք, որ ֆեյքերն ավելի շատ են, քան հավաստի ու ճշմարտացի հաղորդագրությունները։ Այդ պատճառով, անկասկած, մենք ուշադիր հետևում ենք այդ ամենին»,-ասել է Պեսկովը։
Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիան Ուկրաինային Bayraktar անօդաչու սարքեր է մատակարարում և նշել է, որ Թուրքիան, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, «իր պարտավորություններն ունի»։
«Միաժամանակ մեզ Թուրքիայի հետ միավորում են միանգամայն գործընկերային հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ շահի, փոխադարձ ըմբռնման, փոխադարձ հարգանքի և ամենադժվար խնդիրները քննարկելու փոխադարձ պատրաստակամության վրա»,-ասել է Պեսկովը։
Ավելի վաղ Foreign Policy պարբերականը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի ներկայացուցիչներին, հայտնել է, որ Թուրքիան 2022 թվականի նոյեմբերից Ուկրաինային է մատակարարում ամերիկյան նմուշի կասետային զինամթերք։

Peskov questions reliability of reports about Ankara supplying cluster munitions to Kyiv
It is difficult to talk about the reliability of reports that Turkey has started supplying cluster munitions to Ukraine, the Kremlin is monitoring the situation, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov told reporters, recalling that Russia and Turkey are partners, according to NEWS.am RIA Novosti reported.
"Here, of course, it is difficult to talk about the reliability of these reports. You know that there are more fakes than reliable and truthful reports. So, of course, we are monitoring all this closely," Peskov said, commenting on the report.
Peskov recalled that Turkey supplies Bayraktar drones to Ukraine and noted that Turkey, as a NATO member, "has its obligations."
"At the same time, Turkey and I are united by a very strong partnership based on mutual benefits, mutual understanding, mutual respect and mutual readiness to discuss the most difficult problems," Peskov concluded.
Earlier, the Foreign Policy newspaper, quoting U.S. and EU representatives, reported that Turkey had been supplying Ukraine with U.S.-type cluster munitions since November 2022.