Հնդկաստանը 2023-ին կանցնի Չինաստանից և կդառնա աշխարհի ամենախիտ բնակեցված երկիրը
Ակնկալվում է, որ Հնդկաստանը առաջիկա երեք ամսվա ընթացքում կանցնի Չինաստանից և կդառնա աշխարհի ամենախիտ բնակեցված երկիրը, այս մասին NEWS.am-ի փոխանցմամբ ասվում է ՄԱԿ-ի Բնակչության բաժնի վերջին զեկույցում, որը կնշանավորի սեյսմիկ տեղաշարժ համաշխարհային ասպարեզում և զգալի սոցիալական ու տնտեսական հետևանքներ կունենա երկու երկրների համար։
Հնդկաստանի արագ աճող 1,41 միլիարդ բնակչից գրեթե յուրաքանչյուր չորրորդը մինչև 15 տարեկան է, իսկ գրեթե կեսը` մինչև 25 տարեկան: Համեմատության համար նշենք, որ Չինաստանն ունի մոտ 1,45 միլիարդ բնակչություն, սակայն մինչև 25 տարեկանները կազմում են բնակչության միայն մեկ քառորդը:
1950 թվականից Հնդկաստանին և Չինաստանին բաժին է ընկնում աշխարհի բնակչության աճի մոտ 35%-ը, ընդ որում Չինաստանը դառնում է համաշխարհային արդյունաբերական տերություն: Բնակչության երկու էպիկենտրոնները միասին կազմում են աշխարհի մոտ 8 միլիարդ բնակչության զգալի մասը:
Սակայն Չինաստանում «մեկ երեխայի քաղաքականությունը», որը ներդրվել է 1980 թվականին, կտրուկ նվազեցրել է ծնելիության մակարդակը և փոխել տնտեսական հեռանկարները: Վերջին տարիներին կանանց թույլատրվում է ունենալ մինչև երեք երեխա, սակայն ծնելիության միջին գործակիցը դեռևս 1,2 է։ Չինաստանի բնակչության թվաքանակը մոտակա տարիներին կհասնի առավելագույնի, և, ըստ կանխատեսումների, կկրճատվի։

В этом году Индия станет самой густонаселенной страной, обогнав Китай
Ожидается, что Индия превзойдет Китай и станет самой густонаселенной страной в мире в течение следующих трех месяцев, согласно недавнему отчету отдела народонаселения Организации Объединенных Наций, что знаменует сейсмический сдвиг на мировой арене в тенденции со значительными социальными и экономическими последствиями для обеих стран, передает NEWS.am.
''Большинство людей думают, что экономика Индии все еще представляет собой лишь малую толику того, чем она могла бы стать в будущем, а это означает, что у нее так много надежд'', - сказала Yahoo News доктор Одри Трушке, доцент кафедры истории Южной Азии в Университете Рутгерса, добавив, что  потенциал во многом объясняется тем, что Индия является ''такой молодой страной''.
Из быстрорастущих 1,41 миллиарда человек в Индии примерно каждый четвертый моложе 15 лет и почти половина моложе 25 лет. Для сравнения, население Китая составляет около 1,45 миллиарда человек, но лица моложе 25 лет составляют лишь четверть населения.
С 1950 года на Индию и Китай приходится примерно 35% прироста населения мира, при этом Китай становится мировой промышленной державой. В совокупности два эпицентра населения составляют значительную часть примерно 8 миллиардов человек в мире.
Но политика одного ребенка в Китае, введенная в 1980 году, резко снизила уровень рождаемости и изменила экономические перспективы. В последние годы женщинам разрешено иметь до трех детей, но средний коэффициент рождаемости по-прежнему составляет 1,2. Численность населения Китая достигнет пика в ближайшие годы и, по прогнозам, будет сокращаться.