ԼՂ ժողովրդի անվտանգության հարցում միջազգային ներգրավվածությունն անհրաժեշտություն է. Միրզոյան
Հունվարի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով է հանդես եկել Հայաստանի նախաձեռնած ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստին, որում, մասնավորապես, ասել է․
Հարգելի՛ դեսպաններ,
Պարո՛ն նախագահ, թույլ տվեք ելույթս սկսել՝ շնորհավորելով Ձեզ և Ձեր միջոցով՝ իմ հարգելի գործընկեր նախարար Բույար Օսմանիին ՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի կողմից ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ, և հաջողություն մաղթել ամենամեծ անվտանգային այս կազմակերպությունը ղեկավարելու Ձեր դժվարին գործում՝ մեր ընդհանուր անվտանգային գոտում աննախադեպ հետընթացների և ճգնաժամերի ժամանակներում:
Ողջունում ենք անվտանգության մարդակենտրոն հայեցակարգը՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի նախագահության ուղենիշային մոտեցումը՝ «հանուն մարդկանց» կարգախոսի ներքո։ Այն, թերևս, լավագույնս է ձևակերպված, քանի որ այս կազմակերպությունը ստեղծվել է առաջին հերթին մարդկանց շահերին ծառայելու և նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու համար։
Վստահեցնում եմ, որ Հայաստանը կաջակցի Ձեր բոլոր ջանքերին, որոնք կնպաստեն ԵԱՀԿ տարածքում ապրող մարդկանց համար ավելի ապահով և անվտանգ միջավայրի ստեղծմանը։
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, պարո՛ն նախագահ, այս արտահերթ նիստը հրավիրելու և ինձ հնարավորություն ընձեռելու համար՝ խոսելու մեր տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և, մասնավորապես, Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին։
Ես կցանկանայի այստեղ՝ Մշտական խորհրդում ներկայացնեի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդման հարցում, ինչպես նաև դատական համակարգից մինչև ոստիկանություն, կոռուպցիայի դեմ պայքարից մինչև սոցիալական համախմբվածության և արդարության բարելավման ուղղությամբ լայնածավալ բարեփոխումների հաջող իրականացման գործընթացում Հայաստանի ձեռքբերումները։ Եվ հավատացեք, ես շատ բան կունենայի ասելու։
Ցավոք, 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի և դրան հաջորդած Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի և օկուպացիայի հետևանքով առաջացած անվտանգային ճգնաժամն ու մարտահրավերները սպառնում են Հայաստանի ժողովրդավարությանը` խաթարելով Հայաստանի կառավարության ջանքերը` ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
Քանի որ 44-օրյա պատերազմից և Հայաստանի տարածքի օկուպացիայից հետո առաջին անգամն է, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ելույթ է ունենում Մշտական խորհրդում, կցանկանայի համառոտ անդրադարձ կատարել հակամարտության կարգավորման նպատակով ուժի այս լայնածավալ աննախադեպ կիրառման ազդեցությանը ԵԱՀԿ-ի, նրա սկզբունքների ու պարտավորությունների, համապարփակ ու անբաժանելի անվտանգության հայեցակարգի ընկալման վրա։
44-օրյա պատերազմն ուղեկցվել է պատերազմանական հանցագործություններով և միջազգային մարդասիրական իրավունքի համատարած խախտումներով, քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ, մշակութային ժառանգության ոչնչացմամբ, որոնք պատշաճ կերպով հետաքննված չեն և ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվել։
Տասնամյակների ընթացքում ԵԱՀԿ-ն մի շարք գործիքներ կամ գործիքակազմ է մշակել, որոնք ուղղված են հակամարտությունների վաղ նախազգուշացմանը և կանխարգելմանը: Ցավոք, մենք պետք է ընդունենք, որ ԵԱՀԿ-ն չկարողացավ արդյունավետ և ժամանակին կիրառել այս գործիքակազմը:
Ավելին՝ պատշաճ և հստակ արձագանքի բացակայությունը հանգեցրեց ուժի՝ որպես հակամարտությունների կարգավորման միջոցի կիրառման համար անպատժելիությանը՝ խախտելով ԵԱՀԿ սկզբունքները, նրա հիմնական փաստաթղթերում ամրագրված պարտավորությունները, և հանգեցնելով միջպետական և ներպետական հարաբերություններում բռնության լեգիտիմացմանը:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Հայաստանը ջանք չի խնայել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության խնդիրը հասցեագրելու համար։ Ցավոք, ադրբեջանական կողմը բանակցություններին բարեխղճորեն ներգրավվելու փոխարեն շարունակում է իր ապակառուցողական քաղաքականությունը։ Եռակողմ հայտարարությունը ստորագրելուց անմիջապես հետո ադրբեջանական կողմը խախտեց հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման պարտավորությունը և հարձակվեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա, որի արդյունքում գրավվեցին ևս երկու գյուղ և գերեվարվեցին հայ զինծառայողներ։ 2021 թվականի մայիսին և նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական կողմը ագրեսիա սանձազերծեց Հայաստանի Հանրապետության դեմ՝ օկուպացնելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների շուրջ 150 կմ քառ: Այսօր Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ ադրբեջանական կողմը հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծել՝ հետապնդելով հեռահար նպատակներ։
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին մի խումբ ադրբեջանցիներ, իրենց պնդմամբ՝ իբր բնապահպան ակտիվիստներ, փակեցին Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և մնացած աշխարհի հետ կապող միակ կյանքի ճանապարհը՝ այդպիսով փաստացի մեկուսացնելով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակիչներին, որոնցից 30 հազարը երեխաներ են։ Ավելի քան 1000 մարդ, այդ թվում՝ 270 երեխա, չեն կարողանում տուն՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալ: Այդ երեխաների մի մասը բաժանված է ծնողներից և ժամանակավորապես ապաստան է գտել Հայաստանում։
Ի սկզբանե ակնհայտ էր, որ այս շրջափակումը նախապես ծրագրված գործողություն է, որն ուղղորդվում և ֆինանսավորվում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից՝ օգտագործելով, այսպես կոչված, «էկոակտիվիստների» քողարկումը՝ իրենց գործողությունների արժանահավատ հերքման համար։
Ադրբեջանի այս գործողությունները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի բացահայտ խախտում են հանդիսանում, որտեղ հստակ նշվում է, որ. «Լաչինի միջանցքը մնում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո։ Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը»։
Արդեն մեկ ամսից ավելի է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գտնվում է փաստացի շրջափակման մեջ։ Լեռնային Ղարաբաղ սննդի, բժշկական և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները գրեթե ամբողջությամբ դադարեցվել են։ Նախկինում ամեն օր Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ են ներկրվել շուրջ 400 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, այդ թվում՝ հացահատիկ, ալյուր, բրինձ, բանջարեղեն, մրգեր, դեղամիջոցներ, մանկական սնունդ։ Այժմ՝ շուրջ հինգ շաբաթ շրջափակումից հետո, բոլոր առաջին անհրաժեշտության ապրանքների խիստ կարիք կա:
Ավելին, ցրտաշունչ ձմեռային պայմաններում 3 օրով գազամատակարարման կանխամտածված ընդհատումը, դրան հաջորդած՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում էլեկտրականության և հեռահաղորդակցության գծերի շարունակական խափանումները , Ադրբեջանի իշխանությունների նախապես ծրագրված գործողությունների ևս մեկ վկայություն է։ Սա լրջորեն ազդում է մարդկանց առօրյայի վրա և հանգեցնում է հումանիտար բնույթի մի շարք անբարենպաստ հետևանքների, ինչպիսիք են էլեկտրականության բացակայությունը, դպրոցներում ուսումնական գործընթացի, պետական գերատեսչությունների գործունեության, բիզնեսի խաթարմանը, հիվանդանոցներում և կենսական կարևորություն ունեցող այլ հաստատություններում ջեռուցման խափանմանը: Մարդիկ զրկված են ջեռուցումից և տաք ջրից։ Իշխանությունները սահմանափակումներ են ներմուծել վառելիքի, իսկ այժմ նաև՝ պարենի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վաճառքի համար։
Մարդասիրական ճգնաժամն օրեցօր սրվում է և պահանջում միջազգային հանրության անհապաղ և հասցեական միջամտություն։ Մենք չենք կարող մի կողմ քաշվել և հետևել, թե ինչպես են մարդիկ դանդաղորեն սովամահ լինում՝ քաղաքական խաղերի և, գուցե, աշխարհաքաղաքական հաշվարկների պատճառով։ Գործելու ժամանակը հիմա է:
Հայաստանի խնդրանքով այս հարցը քննարկվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում։ Մենք Անվտանգության խորհրդի անդամներին և նաև Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել ենք սարսափելի իրավիճակի մասին և հորդորել մեր գործընկերներին միջամտել ու դադարեցնել ծավալվող հումանիտար աղետը։
Իհարկե, ես ողջունում եմ մեր գործընկեր երկրների միանշանակ հայտարարություններն ու դիրքորոշումները, որոնք կոչ են անում Ադրբեջանին անհապաղ և առանց նախապայմանների վերացնել շրջափակումը և ապահովել Լաչինի միջանցքով ազատ ու անարգել տեղաշարժը։ Կարծում եմ պետք է ուժեղացնենք ճնշումը Ադրբեջանի վրա, որպեսզի նա կատարի իր հանձնառությունները։ Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի իր գործողությունների համար:
Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն առանձին դրվագ չէ և պետք է դիտարկվի որպես կյանքի համար անտանելի պայմաններ ստեղծելու միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտմանն ուղղված Ադրբեջանի լայնածավալ և համակարգված քաղաքականության մի մաս: Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում հարկադրել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը լքել իրենց հայրենի հողն ու տները: Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունը, որտեղ վերջինս առաջարկում է արտաքսել այն հայերին, ովքեր չեն ցանկանում դառնալ Ադրբեջանի քաղաքացի, վկայում է էթնիկ զտումներ իրականացնելու նրանց մտադրության մասին։
Հրամայական է տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկումը, ինչպես նաև՝ ՄԱԿ համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական անխափան մուտքի ապահովումը։
Ցուցաբերելով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու քաղաքական կամք՝ Հայաստանի կառավարությունը բարեխղճորեն ձեռնամուխ եղավ Ադրբեջանի հետ երեք ուղղություններով բանակցություններին, որոնք են` տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացումը, սահմանազատումը և սահմանների անվտանգությունն և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման կամ խաղաղության համաձայնագիրը։
Առաջին ուղղությամբ, որը վերաբերում է տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանը, մենք ձևավորել ենք եռակողմ աշխատանքային խումբ, մեր կողմից՝ ՀՀ փոխվարչապետի գլխավորությամբ։ Այս ձևաչափով մի շարք հանդիպումներ են տեղի ունեցել, քննարկվել են հնարավոր ճանապարհներին և երկաթուղային հաղորդակցություններին առնչվող հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ կապված այլ մանրամասներ։
Դժբախտաբար, Ադրբեջանի մոտեցումն այս գործընթացում ի սկզբանե եղել է ոչ կառուցողական։ Չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած իր հստակ պարտավորությանը, Ադրբեջանն առաջ քաշեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով արտատարածքային միջանցքի տրամադրման չհիմնավորված պահանջ։ Ուզում եմ հստակ նշել, որ Հայաստանը երբեք որևէ պարտավորություն չի ստանձնել կամ որևէ կերպ չի համաձայնել իր տարածքով որևէ արտատարածքային միջանցքի տրամադրմանը, և ադրբեջանական կողմի բոլոր պնդումները եռակողմ հայտարարությունների բովանդակության ակնհայտ խեղաթյուրում և մանիպուլյացիա են։
Վերջերս Ադրբեջանի նախագահն ընդունել է, որ ինքն է միջազգային օրակարգ մտցրել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» եզրույթը և սպառնացել վաղ թե ուշ բացել այն անկախ նրանից՝ Հայաստանը դա ցանկանում է, թե ոչ։ Եվ նա ասել է, որ այս եզրույթն ինքն է ներմուծել է նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ հստակեցնել՝ մենք բացառում ենք ցանկացած արտատարածքային միջանցք Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և որևէ միջանցք չենք տրամադրելու որևէ մեկին։ Սա սկզբունքային և անշրջելի դիրքորոշում է՝ լիովին համահունչ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համապատասխան դրույթին։ Ավելին, Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև կապ ապահովելու մասին որոշումը կարող է ընդունվել արագ՝ այն պահից, երբ Ադրբեջանն ընդունի, որ բոլոր հաղորդակցությունները պետք է գործեն Հայաստանի Հանրապետության իրավազորության և օրենսդրության շրջանակներում։
Այս համատեքստում ուզում եմ տեղեկացնել, որ վերջերս երկաթուղային հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ վերջնական պայմանավորվածություն գտնելու հերթական փորձը չի հաջողվել, քանի որ ադրբեջանական կողմը նոր պայմաններ է առաջադրել, որոնք հակասում էին կանոնակարգումների վերաբերյալ կողմերի առաջնային ըմբռնմանը։ Փաստորեն, սա արդեն երկրորդ անգամն էր, որ Ադրբեջանի գործողությունները խաթարում են առաջընթացն այս հարցում։ Երկաթուղային կապի հարցերը լուծելու նախնական պայմանավորվածություն առաջին անգամ ձեռք էր բերվել դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Այս փաստը տեղ է գտել անգամ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ի հայտարարության մեջ։
Հարաբերությունների կարգավորման երկրորդ ուղղությունը սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովների աշխատանքն է։ Հանձնաժողովները ստեղծվել են 2021 թվականի մայիսի 12-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումից և դրան հաջորդած՝ Հայաստանի տարածքների օկուպացիայից հետո։
Հանձնաժողովները հանդիպումներ են անցկացրել՝ քննարկելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման չափորոշիչները։ Մենք համոզված ենք, որ առանց սահմանի սահմանազատման հստակ համաձայնեցված չափորոշիչների անհնար կլինի հասնել կայուն խաղաղության։ Այս առումով չափազանց կարևոր են Պրահայում և Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, մասնավորապես՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրին և դրան հաջորդող արձանագրություններին հղում կատարելը։ Սակայն իր հետագա մեկնաբանություններում Ադրբեջանի նախագահը, պնդելով, որ Հայաստանն այդպիսով ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այդպես էլ չհաստատեց Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը:
Ադրբեջանը խոչընդոտում է հանձնաժողովների աշխատանքը: Նախ, չնայած Սոչիում 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի և Եվրոպական Խորհրդի նախագահի կողմից հյուրընկալված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների երկրորդ եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որ հանձնաժողովը պետք է ունենա երկակի մանդատ և աշխատի սահմանազատման և սահմանակից տարածքների անվտանգության կայուն իրավիճակի շուրջ, Ադրբեջանը հրաժարվեց հանձնաժողովների վերնագրում ներառել «սահմանային անվտանգություն» տերմինը, ինչը բացահայտ ցույց էր տալիս նրա իրական մտադրությունները: Այնուհետև՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը ձեռնարկեցին չհիմնավորված և չարդարացված լայնածավալ ռազմական հարձակում Հայաստանի Հանրապետության հարավային և հարավ-արևելյան ուղղություններով, ինչը հանգեցրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի այլ հատվածների օկուպացմանը։ Զոհվել է ավելի քան 200 զինծառայող։ Սահմանամերձ գավառների քաղաքներն ու գյուղերը անխտրական կերպով գնդակոծվել են։ Այս ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինուժը իրականացրել է պատերազմական հանցագործություններ, արտադատական սպանություններ, հայ զինվորականներին, այդ թվում՝ կանանց ենթարկել ամենացնցող ու սարսափելի նվաստացման ու խոշտանգումների։ Այս փաստերը գրանցվել են հենց ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից և տեղադրվել սոցիալական տարբեր կայքերում՝ ակնհայտորեն հայկական կողմին վախեցնելու նպատակով։ Հարկ է նշել, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում նույնպես եղել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի լայնածավալ խախտումներ։
Այս համատեքստում, օգտվելով առիթից, ցանկանում եմ մեր երախտագիտությունը հայտնել Լեհաստանի նախագահությանը, Գլխավոր քարտուղարին, ԵԱՀԿ Եռյակին և Անվտանգության համագործակցության ֆորումի նախագահությանը տեղում իրավիճակը գնահատելու նպատակով ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելություն Հայաստան գործուղելու համար, ինչպես նաև բարձր գնահատել առաքելության բոլոր աջակիցների ջանքերը: Առաքելության զեկույցը հստակորեն բացահայտեց ավերածությունների ծավալն ու խորությունը, և մենք ի գիտություն ընդունեցինք դրանում պարունակվող եզրակացություններն ու հանձնարարականները, որոնք, մեր կարծիքով, պետք է ծառայեն որպես ելակետ Հայաստանի հետ ԵԱՀԿ գործադիր կառույցների հետագա աշխատանքների և ներգրավվածության համար։
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Եվրամիությանը՝ Հայաստան դիտորդական առաքելություն գործուղելու համար։ Մենք պատրաստ ենք այս հարցում հետագա համագործակցության։
Սեպտեմբերյան ագրեսիան, ինչպես նաև նախորդած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի հարձակումներն ու սադրանքները, պետք է դիտարկել Հայաստանի, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Երևանի, նկատմամբ անընդհատ աճող և Ադրբեջանի նախագահի կողմից մշտապես հնչող տարածքային պահանջների ֆոնին, որոնք կրկնվում են այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից և ուղեկցվում են ուժի կիրառման ակնհայտ սպառնալիքներով։
Առայժմ մենք չենք տեսնում այս քաղաքական գծի փոփոխության որևէ նշան, այն է՝ տարածքային պահանջներից և ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու և խաղաղությանը հավատարիմ մնալու Ադրբեջանի պատրաստակամությունը: Այս պայմաններում մենք բոլոր հիմքերն ունենք կարծելու, որ նույնիսկ հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի ստորագրումից հետո Ադրեջանը կշարունակի իր անհեթեթ տարածքային պահանջները Հայաստանի նկատմամբ։
Բանակցությունների երրորդ ուղղությունը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավոր համաձայնագրի կամ խաղաղության պայմանագրի տեքստին, որը պետք է համակողմանիորեն հասցեագրի բոլոր խնդիրները և ստեղծի բարենպաստ անվտանգային միջավայր՝ տարբեր ուղղություններով քննարկումները շարունակելու համար։
Հայկական կողմը մի քանի հիմնարար առաջարկներ է ներկայացրել, մասնավորապես՝ միջպետական սահմանի սահմանազատման չափորոշիչների հստակեցման, պետական սահմանից զինված ուժերի հեռացման և ապառազմականացված գոտու ստեղծման, ինչպես նաև՝ խաղաղության պայմանագրի երաշխավորների ինստիտուտի ձևավորման վերաբերյալ: Ցավալի է, որ հայկական կողմի բոլոր առաջարկները մերժվել են Ադրբեջանի կողմից։
Այս ամենի հետ մեկտեղ մենք կարծում ենք, որ պետք է լուծվի նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը․ հասցեագրվեն Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների հարցերը։ Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով ադրբեջանական առաջարկը՝ այս հարցը խաղաղության համաձայնագրից առանձին քննարկելու՝ հայկական կողմն առաջարկել է ստեղծել Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմ։
Մենք պետք է ընդունենք այս խնդրի հսկայածավալ լինելը՝ հաշվի առնելով, որ ավելի քան 30 տարի երկու երկրների միջև փաստացի ոչ մի հարաբերություն չի եղել: Բայց մենք համոզված ենք, որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորումը վճռորոշ նշանակություն ունի տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության ու դրանց հեռանկարների համար։ Այնուամենայնիվ, խնդրի կարգավորմանը հնարավոր չէ հասնել առանց հակամարտության խորքային պատճառների, մարդու հիմնարար իրավունքների հարցի հասցեագրման և հաշտեցման ուղղությամբ աշխատելու քաղաքական կամքի:
Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը քայլ է ճիշտ հակառակ ուղղությամբ և ավելի է հեռացնում այս բոլոր ուղղություններով ցանկացած առաջընթացի հեռանկարը, ևս մեկ անգամ ապացուցում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման հարցում միջազգային ներգրավվածության բացարձակ անհրաժեշտությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շարունակում է լուրջ մարտահրավեր հանդիսանալ տարածաշրջանային և միջազգային խաղաղության ու կայունության համար: Այս փաստը հաստատում են Ադրբեջանի ագրեսիվ կեցվածքը, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ ուղղված հակահայկական հռետորաբանությունը, Լաչինի միջանցքի շրջափակումը:
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ավելի քան երկու տարի անց էլ Ադրբեջանը հրաժարվում է հայրենադարձել բոլոր հայ ռազմագերիներին, և այլ պահվող անձանց՝ խախտելով Ժնևի կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորությունները, Եռակողմ հայտարարությունը և միջազգային հանրության մշտական կոչերը: Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների համաձայն, Բաքվում դեռեւս պատանդ է պահվում 33 մարդ: Ես պետք է ընդգծեմ նաև երկու տասնյակ փաստագրված բռնի անհետացման դեպքերը․ մենք տիրապետում ենք հայ ռազմագերիների գերեվարման անվիճելի, արձանագրված փաստերին, սակայն Ադրբեջանը մերժում է նրանց գերեվարումը:
Հայաստանը նաև խիստ մտահոգված է 2020թ. պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության վիճակով: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, որի շուրջ քննարկումները շարունակվում են 2020թ. նոյեմբերից, դեռևս մերժվում է Ադրբեջանի կողմից:
Հասկանալի է, որ ներկայումս ԵԱՀԿ-ն լավագույն օրերը չի ապրում, և իրավիճակը Հարավային Կովկասում միակ ճգնաժամը չէ, որին բախվում է Կազմակերպությունը։ Միևնույն ժամանակ, կարծում ենք, որ ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում առկա բոլոր հակամարտությունները պետք է լինեն կազմակերպության և նրա մարմինների պատշաճ ուշադրության առարկա։ ԵԱՀԿ-ը Մինսկի խմբի համանախագահության հետ միասին ի սկզբանե ներգրավված է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման մեջ։ Չնայած բոլոր մարտահրավերներին՝ Մինսկի խումբը դեռ պատասխանատվություն ունի, քանի որ հակամարտության քաղաքական կարգավորումը դեռևս տեղի չի ունեցել:
Կարծում ենք, որ ԵԱՀԿ-ն կարող է իր կառույցների ներգրավվածության միջոցով կարևոր դեր խաղալ ոչ միայն խաղաղության հասնելու, այլև՝ այն պահպանելու գործում:

Нагорно-карабахский конфликт остается серьезным вызовом региональному и международному миру: речь главы МИД Армении на заседании совета ОБСЕ
17 января министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян выступил на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ, инициированном Арменией, в котором, в частности, отметил:
«Господин председатель,
Уважаемые послы,
Господин председатель, прежде всего я хотел бы поздравить Вас и в Вашем лице моего уважаемого коллегу, министра Буяра Османи, с принятием Северной Македонией председательства в ОБСЕ, и пожелать Вам успехов в Вашей нелегкой задаче руководства этой крупнейшей организацией по безопасности в период беспрецедентных регрессов и кризисов в нашей общей сфере безопасности.
Мы приветствуем человекоцентричную концепцию безопасности, которая станет основным подходом председательства Северной Македонии под девизом «Все дело в людях». Лучше и не скажешь, поскольку эта организация создана, в первую очередь, для служения интересам людей, обеспечения их прав и безопасности.
Я гарантирую Вам поддержку Армении во всех ваших усилиях, направленных на создание условий для людей в регионе ОБСЕ, чтобы они жили в более безопасной и защищенной среде.
Я также хотел бы поблагодарить Вас, господин председатель, за созыв этого специального заседания и за предоставленную мне возможность представить ситуацию в нашем регионе и, в частности, блокаду Лачинского коридора.
Господин председатель,
Я хотел бы прийти сюда, в Постоянный совет, чтобы рассказать о достижениях Армении в укреплении демократии, прав человека и верховенства права, а также о процессе успешного осуществления широкомасштабных реформ от судебной системы до полиции, от борьбы с коррупцией до улучшения социальной сплоченности и правосудия. И поверьте, мне было бы, что сказать.
К сожалению, кризис безопасности и вызовы, возникшие после агрессивной войны Азербайджана против Нагорного Карабаха в 2020 г., и последовавшая за ней агрессия и оккупация Азербайджаном суверенной территории Армении представляют угрозы для армянской демократии, подрывая усилия армянского правительства по достижению мира, стабильности и безопасности в регионе Южного Кавказа.
Поскольку министр иностранных дел Армении впервые выступает перед Постоянным советом после 44-дневной агрессивной войны и оккупации территории Армении, я хотел бы кратко представить то воздействие, которое оказало это крупномасштабное беспрецедентное применение силы оказало на урегулирование конфликта с позиции ОБСЕ, ее принципов и обязательств, а также ее концепции всеобъемлющей и неделимой безопасности.
44-дневная агрессивная война сопровождалась военными преступлениями и повсеместными нарушениями международного гуманитарного права, нападениями на гражданское население и инфраструктуру, уничтожением объектов культурного наследия, которые не расследовались должным образом,и никто не был привлечен к ответственности.
На протяжении десятилетий ОБСЕ разрабатывала набор инструментов, или инструментарий, направленный на раннее предупреждение и предотвращение конфликтов. К сожалению, мне больно это говорить, но мы должны признать, что ОБСЕ не смогла эффективно и своевременно применить этот инструментарий.
Более того, отсутствие должной и жесткой реакции привело к безнаказанности применения силы как средства урегулирования конфликтов в нарушение принципов ОБСЕ, обязательств, закрепленных в ее базовых документах, что привело к легитимации насилия в межгосударственных и внутригосударственных отношениях.
После подписания 9 ноября 2020 года трехстороннего Заявления о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе Армения приложила все усилия для нормализации отношений с Азербайджаном и решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. К сожалению, азербайджанская сторона вместо того, чтобы добросовестно вести переговоры, продолжает свою деструктивную политику. Сразу же после подписания Трехстороннего заявления азербайджанская сторона нарушила обязательство о полном прекращении огня и всех военных действий и начала наступление на Нагорный Карабах, в результате которого были захвачены еще два села и взяты в плен армянские военнослужащие. В мае и ноябре 2021 года, а также в сентябре прошлого года азербайджанская сторона начала агрессию против Республики Армения, оккупировав около 150 кв. км суверенных территорий Армении. Сегодня блокадой Лачинского коридора азербайджанская сторона создала гуманитарный кризис, преследуя далеко идущие цели.
12 декабря 2022 года группа азербайджанцев, называющих себя якобы эко-активистами, перекрыла Лачинский коридор - единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с Арменией и остальным миром, - тем самым фактически изолировав в Нагорном Карабахе 120 тысяч человек, 30 тысяч из которых дети. Более 1000 человек, в том числе 270 детей, не могут вернуться домой в Нагорный Карабах. Некоторые из этих детей разлучены со своими родителями и временно приютились в Армении.
С самого начала было очевидно, что эта блокада была заранее спланированной акцией, направленной и финансируемой азербайджанскими властями под прикрытием так называемых «эко-активистов» для правдоподобия.
Эти действия Азербайджана представляют собой открытое нарушение пункта 6 трехстороннего Заявления от 9 ноября, в котором четко указано, и я цитирую: «Лачинский коридор остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации. Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях».
Вот уже больше месяца народ Нагорного Карабаха находится в фактической блокаде. Поставки продовольствия, медикаментов и энергоресурсов в Нагорный Карабах практически полностью прекращены. Ежедневно в Нагорный Карабах из Армении ввозилось около 400 тонн товаров первой необходимости, в том числе зерно, мука, рис, овощи, фрукты, лекарства, детские смеси. После примерно пяти недель блокады возникла острая нехватка всех товаров первой необходимости.
Более того, преднамеренное 3-дневное прекращение подачи газа в условиях морозной зимы, за которым последовали продолжающиеся перебои в работе электросетей и линий связи на всей территории Нагорного Карабаха, являются еще одним свидетельством заранее спланированных действий властей Азербайджана. Это серьезно влияет на повседневную жизнь людей и приводит к ряду неблагоприятных гуманитарных последствий, таких как отсутствие электричества, нарушение учебного процесса в школах; нарушение работы государственных органов и отопления жизненно важных учреждений, таких как больницы, нарушение работы предприятий. Люди лишены отопления и горячей воды. Власти ввели нормирование топлива, а теперь и продуктов питания и товаров первой необходимости.
Гуманитарный кризис усугубляется с каждым днем и требует немедленного и целенаправленного вмешательства международного сообщества. Мы не можем стоять в стороне и смотреть, как люди медленно умирают от голода из-за политических игр и, возможно, геополитических соображений.Действовать надо сейчас.
По просьбе Армении этот вопрос обсуждался в Совете Безопасности ООН. Мы проинформировали членов Совета Безопасности, а также Генерального секретаря о тяжелой ситуации и призвали наших партнеров вмешаться и остановить разворачивающуюся гуманитарную катастрофу.
Конечно, я не могу не приветствовать однозначные заявления и позиции наших стран-партнеров, призывающие Азербайджан немедленно и без предварительных условий снять блокаду и обеспечить свободное и беспрепятственное движение по Лачинскому коридору. Я считаю, что мы должны усилить давление на Азербайджан, чтобы он выполнил свои обязательства. Азербайджан должен столкнуться с последствиями своих действий.
Блокада Нагорного Карабаха не является изолированным эпизодом, а должна рассматриваться как часть широкомасштабной и систематической политики Азербайджана, направленной на этническую чистку народа Нагорного Карабаха: создавая невыносимые условия жизни, Азербайджан нацелен на то, чтобы принудить народ Нагорного Карабаха покинуть родную землю, покинуть свои дома. Недавнее заявление президента Азербайджана о депортации тех армян, которые не хотят стать гражданами Азербайджана, доказывает их намерение провести этническую чистку.
Крайне важно направить в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международную миссию по установлению фактов для оценки гуманитарной ситуации на земле, а также обеспечить беспрепятственный гуманитарный доступ в Нагорный Карабах для соответствующих органов ООН.
Ваши превосходительства,
Имея политическую волю для нормализации отношений с Азербайджаном, правительство Армении добросовестно вело переговоры с Азербайджаном по трем отдельным направлениям, а именно: открытие всех транспортных коммуникаций в регионе, делимитация и безопасность границ и соглашение о нормализации отношений или мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном.
По первому направлению – возобновлению экономического и транспортного сообщения в регионе – мы создали трехстороннюю рабочую группу, которую с нашей стороны возглавил вице-премьер. В таком формате состоялось несколько встреч, на которых обсуждались вопросы возможного автомобильного и железнодорожного сообщения, а также другие детали, связанные с разблокированием региональных коммуникаций.
К сожалению, подход Азербайджана в этом процессе с самого начала был неконструктивным. Несмотря на свои четкие обязательства, взятые в соответствии с трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, Азербайджан выдвинул необоснованное требование об экстерриториальном коридоре через суверенную территорию Армении. Хочу четко заявить, что Армения никогда не брала на себя никаких обязательств и не соглашалась каким-либо образом на какой-либо экстерриториальный коридор через свою территорию, а все претензии азербайджанской стороны являются явными искажениями и манипулированием содержанием трехсторонних заявлений.
Недавно президент Азербайджана признал, что сам ввел в международную повестку термин так называемого «Зангезурского коридора» и пригрозил рано или поздно создать его вне зависимости от того, хочет того Армения или нет. Он также сказал, что ввел этот термин после подписания Трехстороннего заявления от 9 ноября.
Хочу еще раз прояснить: мы исключаем любой экстерриториальный коридор на территории Республики Армения, и никому не предоставим никакого коридора. Это принципиальная и бесповоротная позиция, которая полностью вписывается в соответствующий пункт Заявления от 9 ноября. Более того, решение об обеспечении связи между западными областями Азербайджана и Нахичеваном может быть принято оперативно, как только Азербайджан признает, что все коммуникации должны действовать под юрисдикцией и законодательством Республики Армения.
В этом контексте хочу сообщить, что недавно очередная попытка прийти к окончательной договоренности об открытии железнодорожного сообщения не увенчалась успехом, так как азербайджанская сторона выдвинула новые условия, противоречащие первоначальному пониманию сторон относительно регулирования. По сути, это уже второй раз, когда действия Азербайджана подрывают прогресс в этом вопросе. Впервые предварительная договоренность о решении вопросов железнодорожного сообщения была достигнута еще в декабре 2021 года. Этот факт нашел свое отражение даже в заявлении председателя Европейского совета Шарля Мишеля от 14 декабря 2021 года.
Второе направление переговоров по нормализации — это работа комиссий по делимитации и безопасности границ. Комиссии были созданы после вооруженного вторжения вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения 12 мая 2021 года и последующей оккупации земель Армении.
Комиссии провели встречи для обсуждения параметров делимитации международной границы между Арменией и Азербайджаном. Твердо убеждены, что без четко согласованных параметров делимитации границы добиться прочного мира будет невозможно. В этой связи чрезвычайно важны договоренности, достигнутые в Праге и Сочи, в частности ссылка на Алма-Атинскую декларацию и последующие документы. Однако в последующих интерпретациях президент Азербайджана, утверждая, что таким образом Армения признала территориальную целостность Азербайджана, не подтвердил уважение территориальной целостности Армении.
Работе комиссий мешал Азербайджан. Во-первых, несмотря на договоренности о том, что Комиссия должна иметь двойной мандат и работать над делимитацией и стабильной ситуацией безопасности вдоль и вблизи границы, достигнутой в Сочи 26 ноября 2021 года, и в ходе второй трехсторонней встречи лидеров Армении и Азербайджан, принимаемый председателем Совета Европы, отказался включить термин «пограничная безопасность» в название комиссий, что скорее свидетельствует о его истинных намерениях. Затем, 13 сентября 2022 года, вооруженные силы Азербайджана предприняли не спровоцированное и необоснованное крупномасштабное военное наступление в южном и юго-восточном направлениях Республики Армения, что привело к вторжению и оккупации других участков суверенной территории Армении. Погибло более 200 военнослужащих. Беспорядочно обстреливались города и села приграничных провинций. Во время этой агрессии азербайджанские вооруженные силы совершали военные преступления, внесудебные казни, подвергали армянских военнослужащих, в том числе женщин, самым возмутительным и чудовищным унижениям и пыткам. Эти факты были задокументированы самими азербайджанскими военнослужащими и размещены в различных социальных сетях с явной целью запугать армянскую сторону. По сути, 44-дневная агрессивная война также сопровождалась широкомасштабными нарушениями международного гуманитарного права.
В этом контексте, пользуясь случаем, хотел бы выразить признательность польскому председательству, генеральному секретарю, странам-сопредседателям и председательству Форума сотрудничества по безопасности за направление миссии ОБСЕ по оценке потребностей в Армению для оценки ситуации на земле, а также за усилия тех, кто поддержал миссию. Отчет миссии четко выявил масштабы разрушений, и мы приняли к сведению содержащиеся в нем выводы и рекомендации, которые, по нашему мнению, должны служить отправной точкой для последующих действий и дальнейшего взаимодействия исполнительных структур ОБСЕ с Арменией.
Я также хотел бы поблагодарить Европейский Союз за направление мониторинговой миссии в Армению. Мы готовы к дальнейшему сотрудничеству в этом направлении.
Сентябрьскую агрессию, а также предыдущие нападения и провокации со стороны Азербайджана следует рассматривать на более широком фоне постоянно расширяющихся территориальных претензий к Армении, включая столицу Ереван, постоянно озвучиваемых президентом Азербайджана и подхватываемых другими высокопоставленными лицами, политическими деятелями, которые явно сопровождаются угрозами применения силы. Эта тактика принудительной внешней политики используется Азербайджаном для получения бесконечных односторонних уступок.
На данный момент мы не видим признаков изменения этой модели политики, то есть готовности Азербайджана отказаться от своих территориальных претензий и своей воинственной риторики, а также приверженности миру. В этих условиях у нас есть все основания полагать, что даже после подписания соглашения о нормализации отношений с Азербайджаном Баку продолжит выдвигать эти абсурдные территориальные претензии к Армении.
Третье направление переговоров связано с текстом возможного соглашения о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном или мирного договора, который должен всесторонне урегулировать все вопросы и создать благоприятную среду безопасности для продолжения дискуссий по различным направлениям.
Армянская сторона внесла несколько основополагающих предложений, в частности, об уточнении параметров делимитации международной границы, о дистанцировании сил от государственной границы и создании демилитаризованной зоны, а также о создании Института гарантов мирного соглашения. Прискорбно, что все предложения армянской стороны были отвергнуты Азербайджаном.
Наряду с этим считаем, что нагорно-карабахский конфликт — вопрос гарантий прав и неприкосновенности людей, проживающих в Нагорном Карабахе, также должен быть решен. Однако, учитывая предложение Азербайджана обсудить этот вопрос отдельно от мирного соглашения, армянская сторона предложила создать международный механизм диалога между Степанакертом и Баку.
Необходимо признать масштабность этой задачи, учитывая, что более 30 лет между двумя странами фактически не было отношений. Но мы твердо верим, что нормализация армяно-азербайджанских отношений имеет решающее значение для безопасности и стабильности региона и его перспектив. Однако, и это также следует признать, эта нормализация не может быть достигнута без устранения коренных причин конфликта, вопроса об основных правах человека и политической воли к примирению.
Блокада Лачинского коридора, которая идет прямо в противоположном направлении и делает перспективу любого прогресса на всех этих направлениях еще более отдаленной, еще раз доказывает абсолютную необходимость международного участия для решения вопросов прав и безопасности населения Нагорный Карабах.
Нагорно-карабахский конфликт остается серьезным вызовом региональному и международному миру и стабильности. Подтверждением этого факта являются агрессивное поведение, антиармянская риторика, направленная против Нагорного Карабаха и Армении, блокада Лачинского коридора.
Спустя более двух лет после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан по-прежнему отказывается возвращать всех армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, нарушая обязательства по Женевским конвенциям, трехстороннего заявления и постоянные призывы международного сообщества. В настоящее время, по подтвержденным Азербайджаном данным, в Баку по-прежнему удерживаются в заложниках 33 человека. Я также должен выделить два десятка задокументированных случаев насильственных исчезновений, когда мы располагаем неоспоримыми, зафиксированными фактами захвата армянских военнопленных, но Азербайджан отрицает их пленение.
Армения также крайне обеспокоена состоянием армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана в результате войны 2020 года. Направление миссии ЮНЕСКО по установлению фактов в Нагорный Карабах и прилегающие территории, переговоры о которой ведутся с ноября 2020 года, до сих пор отвергается азербайджанской стороной.
Мы понимаем, что сейчас ОБСЕ переживает не лучшие времена, и ситуация на Южном Кавказе — не единственный кризис, с которым сталкивается Организация. В то же время считаем, что все конфликты в зоне ответственности ОБСЕ должны быть в центре внимания организации и ее структур. ОБСЕ с сопредседателями Минской группы с самого начала была вовлечена в процесс политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Несмотря на все вызовы Минская группа по-прежнему несет ответственность, поскольку политическое разрешение конфликта еще не достигнуто.
Мы считаем, что ОБСЕ может сыграть важную роль не только в достижении, но и в поддержании мира посредством вовлечения своих структур.