Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ
Հունվարի 17-ին Վիեննայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային նշանակության հարցեր, մտքեր փոխանակել նույն օրը կայացած ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել արցախահայությանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև անվտանգ և անարգել կապի վերականգնման համար: Կարևորվել է միջազգային համապատասխան կառույցների հումանիտար հասանելիության ապահովումը Լեռնային Ղարաբաղ։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի շարունակական սադրանքները, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չհարգելը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը մեծապես խոչընդոտում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերին: Հայկական կողմը նաև նշել է, որ ԵԱՀԿ֊ն՝ իր կառույցների միջոցով պետք է դեր խաղա խաղաղության հասնելու և այն պահպանելու կարևոր գործում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստան֊Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում ՀՀ հետ համագործակցության ծրագրերին:

Арарат Мирзоян провел встречу с Генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмидт
17 января в Вене министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел встречу с Генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмидт.
Стороны обсудили региональные вопросы, обменялись мнениями вокруг специального заседания Постоянного совета ОБСЕ, состоявшегося в тот же день.
Глава МИД Армении коснулся ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе вследствие блокировки Лачинского коридора, подчеркнув, что целью Азербайджана является этническая чистка армян Арцаха.
Министр Мирзоян подчеркнул необходимость действенных шагов международного сообщества для разблокирования Лачинского коридора и восстановления безопасной и беспрепятственной связи между Арменией и Нагорным Карабахом. Была отмечена важность обеспечения гуманитарного доступа соответствующих международных структур в Нагорный Карабах.
В ходе встречи состоялся также обмен мнениями относительно процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр Мирзоян отметил, что продолжающиеся провокации Азербайджана, неуважение к достигнутым договоренностям, воинственная риторика в значительной степени препятствуют усилиям армянской стороны, направленным на установление безопасности и стабильности в регионе. Армянская сторона также отметила, что ОБСЕ посредством своих структур должна играть роль в достижении и поддержании мира.
Министр иностранных дел Армении представил последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Турцией.