Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ
Հունվարի 17-ին Վիեննայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային նշանակության հարցեր, մտքեր փոխանակել նույն օրը կայացած ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել արցախահայությանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև անվտանգ և անարգել կապի վերականգնման համար: Կարևորվել է միջազգային համապատասխան կառույցների հումանիտար հասանելիության ապահովումը Լեռնային Ղարաբաղ։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի շարունակական սադրանքները, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չհարգելը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը մեծապես խոչընդոտում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերին: Հայկական կողմը նաև նշել է, որ ԵԱՀԿ֊ն՝ իր կառույցների միջոցով պետք է դեր խաղա խաղաղության հասնելու և այն պահպանելու կարևոր գործում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստան֊Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում ՀՀ հետ համագործակցության ծրագրերին:

Ararat Mirzoyan met with Helga Schmid, the OSCE Secretary General
On January 17, in Vienna Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with Helga Schmid, the OSCE Secretary General.
The sides discussed issues of regional importance, exchanged views on the special meeting of the OSCE Permanent Council held on the same day.
The Foreign Minister of Armenia touched upon the situation in Nagorno-Karabakh resulting from the blockade of the Lachin Corridor, emphasizing that Azerbaijan seeks to subject Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
Minister Mirzoyan stressed the imperative for clear actions from the international community towards unblocking the Lachin Corridor and restoring safe and unhindered communication between Armenia and Nagorno-Karabakh. The importance of ensuring humanitarian access for relevant international organizations to Nagorno-Karabakh was highlighted.
During the meeting, views were  exchanged on the normalization process of relations between Armenia and Azerbaijan. Minister Mirzoyan noted that continuous provocations of Azerbaijan, disrespect for the reached agreements, and warmongering rhetoric greatly hinder the efforts of the Armenian side aimed at establishing security and stability in the region. The Armenian side also noted that the OSCE, through its bodies, should play a role in the important task of achieving and maintaining peace.
Foreign Minister of Armenia presented the recent developments regarding the normalization process of Armenia-Turkey relations.
During the meeting, the interlocutors also touched upon the cooperation programs with Armenia within the framework of the OSCE.