Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 6 հիվանդ
Արցախից այսօր վեց հիվանդ տեղափոխվել է Հայաստան, հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
«Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից վեց հիվանդներ՝ «OU- Անհասների ռետինոպաթիա IV-V աստիճան, ծիածանաթաղանթի ռուբիոզ, եղջերաթաղանքի պղտորում, լեյկորիա, աֆակիա», «Th12 ողի մարմնի նորագոյացություն, Th12 L1 ողերի մարմինների օստեոիդ օստեոմա», «Գլխուղեղի նորագոյացություն», «Հղիություն I, 8 շաբաթական», «Գլխուղեղի ձախ ճակատային բլթի նորագոյացություն» և «Հետխոլեցիստեմիկ համախտանիշ, մեխանիկական դեղնուկ, խոլանգիտ, ռեզիդուալ խոլեդոխոլիթիազ» ախտորոշումներով, այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ վեց հիվանդները տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 10 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 34 հիվանդ», - նշվում է հաղորդագրությունում։

В условиях блокады Азербайджана единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, 6 пациентов Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах 18 января при посредничестве и в сопровождении сотрудников Международного комитета Красного Креста были доставлены в различные специализированные медицинские центры Армении.
Как передает "Арменпресс",  со ссылкой на сообщение Минздрава Арцаха, перевезены пациенты, бывшие в тяжелом состоянии.
Плановые операции в медицинских учреждениях Министерства здравоохранения Арцаха по-прежнему приостановлены.
10 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации МЦ "Аревик".
В реанимационном отделении Республиканского медицинского центра находятся 9 пациентов, из них 4 - в критическом состоянии.
При посредничестве и в сопровождении сотрудников Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 34 пациента.