Թասմագամբետովն ու Պատրուշևը քննարկել են ՀԱՊԿ սահմանների երկայնքով տիրող իրավիճակը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը հանդիպել է Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀԱՊԿ-ի մամուլի ծառայությունից:
Նշվում է, որ ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղարը շնորհավորել է Թասմագամբետովին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել առաջադրանքների իրականացման հարցում, որոնք ծառացած են ՀԱՊԿ քարտուղարության առջև:
Կողմերը քննարկել են մի շարք միջազգային հարցեր, մտքեր են փոխանակել ՀԱՊԿ սահմանների երկայնքով ստեղծված իրավիճակի մասին: Ուշադրություն է դարձվել ՀԱՊԿ-ի հեղինակության բարձրացմանը և Կազմակերպության համագործակցությանը միջազգային այլ կազմակերպությունների հետ:
Կողմերը մեծ ուշադրություն են հատկացրել այն որոշումների իրականացմանը, որոնք կայացվել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից 2022 թվականին:

Генсек ОДКБ и секретарь Совбеза РФ обменялись мнениями по обстановке вдоль границ ОДКБ
В Москве 24 января состоялась рабочая встреча генерального секретаря ОДКБ Имангали Тасмагамбетова и секретаря Совета безопасности Российской Федерации Николая Патрушева.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ОДКБ, Н.Патрушев поздравил И.Тасмагамбетова   с назначением на должность, пожелал успехов в деятельности на благо развития Организации Договора о коллективной безопасности, а также выразил готовность к оказанию содействия в реализации задач, стоящих перед Секретариатом ОДКБ.
Стороны обсудили ряд международных вопросов, обменялись мнениями по обстановке вдоль границ ОДКБ. Был сделан акцент на повышении авторитета ОДКБ и ее взаимодействии с другими международными организациями.
Кроме того, обсужден порядок реализации приоритетов, предложенных Республикой Беларусь, председательствующей в ОДКБ в 2023 году.
Стороны также уделили большое внимание выполнению решений, принятых главами государств - членов ОДКБ в 2022 году. В частности, речь шла об организации деятельности Координационного совета уполномоченных органов государств-членов ОДКБ по вопросам биологической безопасности.