Համայնքների պալատում քննարկել են Լաչինի միջանցքի շրջափակումն ու Արցախում հումանիտար իրավիճակը
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի Վեսթմինսթերյան դահլիճում հունվարի 24-ին տեղի է ունեցել Լաչինի միջանցքի շրջափակման եւ Արցախում հումանիտար իրավիճակի շուրջ քննարկում, որը վարել է խորհրդարանի անդամ Թիմ Լաֆթոնը, փոխանցում է News.am-ը:
Համայնքների պալատի ներկայացուցիչների զեկույցի համաձայն՝ շրջափակումը «մարդասիրական մտահոգություն է առաջացրել, քանի որ պարենամթերքն ու դեղորայքը չեն կարող հասցվել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական բնակչությանը, որի թվաքանակը կազմում է շուրջ 120 000 մարդ»։
Նրանց խոսքով՝ ավելի քան 1000 մարդ, այդ թվում՝ հարյուրավոր երեխաներ, մնացել են Հայաստանում ՝ չկարողանալով վերադառնալ տուն՝ Ղարաբաղ։
Հեղինակները հայտնում են, որ «ի լրումն Լաչինի միջանցքի շրջափակման՝ դեկտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը  դադարեցրել է նաեւ ԼՂ-ում գազամատակարարումը»։ Հաղորդվում է, որ վառելիքը, դեղորայքը եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքները սպառվում են, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները սահմանել են գների հսկողություն եւ նորմավորում։

В Палате общин Великобритании обсудили блокаду Лачинского коридора и гуманитарной ситуации в Карабахе
В Вестминстерском зале Палаты Общин Великобритании 24 января прошли дебаты по вопросу блокады Лачинского коридора и гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. Дебаты вел член парламента Тим Лафтон.
Согласно докладу представителей Палаты Общин, блокада ''вызвала гуманитарную озабоченность, поскольку продовольствие и медикаменты не могут быть доставлены армянскому населению Нагорного Карабаха, численность которого составляет около 120000 человек''.
По их словам, более 1000 человек, включая сотни детей остались в Армении не имея возможности вернуться домой, в Карабах.
Авторы сообщают, что ''в дополнение к блокаде Лачинского коридора, 13 декабря Азербайджан также прекратил поставки газа'' в Нагорных Карабах. ''Сообщается, что топливо, медикаменты и товары первой необходимости на исходе, а местные власти Нагорного Карабаха ввели контроль цен и нормирование'', - отмечают авторы, передает News.am