Նրա ուղերձները ոչ պակաս ուշադրություն են գրավել, քան խաղը. The Guardian-ն անդրադարձել է Խաչանովի՝ Արցախին աջակցող ուղերձներին
Բրիտանական The Guardian պարբերականն ուշագրավ անդրադարձ է կատարել հայկական արմատներով ռուսաստանցի թենիսիստ Կարեն Խաչանովին, որն Ավստրալիայի բաց առաջնությունում տարած հաղթանակներից հետո, տեսախցիկի օբյեկտիվի վրա Արցախին աջակցող գրառումներ էր արել՝ «Արցա՛խ, ուժե՛ղ մնա», «Շարունակեք հավատալ մինչև վերջ, ուժե՛ղ եղիր, Արցա՛խ»։
Պարբերականը նկատում է, որ շրջափակված Արցախի մասին մարզիկի ուղերձները ոչ պակաս ուշադրություն են գրավել, որքան որ նրա խաղը:
Նշվում է, որ Խաչանովի հայրը՝ Աբգարը, Երևանից է:
«Ես հայկական արմատներ ունեմ: Հորս կողմից, պապիկիս, նույնիսկ մայրիկիս կողմից. ես կիսով չափ հայ եմ: Ես չեմ ուզում ավելի խորանալ և պարզապես ուզում էի ուժ և աջակցություն հայտնել իմ ժողովրդին», - իր արարքները մեկնաբանել էր Խաչանովը։
«Խաչանովի աջակցությունը լրացուցիչ լույս է սփռում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային հակամարտության վրա, որը շարունակվում է ավելի քան 30 տարի։ Վերջին խոշոր հակամարտությունը՝ 44-օրյա պատերազմը, տեղի է ունեցել 2020 թվականին, երբ զոհվել է 6800 զինվոր», - գրում է The Guardian-ը՝ հիշեցնելով Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման, ինչպես նաև այնտեղ տեղակայված ռուս խաղաղապահների մասին:
Երեքշաբթի թենիսի միջազգային ֆեդերացիային ուղղված նամակում Ադրբեջանի թենիսի ֆեդերացիան պահանջել է Խաչանովին պատժել իր ուղերձի համար, սակայն Խաչանովն իր ուղերձներից ոչ մեկում չի հիշատակել Ադրբեջանը, փոխանցում է Tert.am-ը:

Khachanov marches into Australian Open last four with message for Armenia- The Guardian
Karen Khachanov continued his career resurgence by moving into his second consecutive grand slam semi-final at the Australian Open on Tuesday, but even as he marches through the draw his message has commanded as much attention as his tennis, The Guardian reports.
Khachanov advanced past Sebastian Korda after the American retired with a right-wrist injury when trailing 7-6 (5), 6-3, 3-0.
During his wins against Frances Tiafoe and Yoshihito Nishioka, Khachanov signed the camera by writing "Stay strong, Artsakh", referring to the blockade of the disputed territory between Armenia and Azerbaijan, which is also known as Nagorno-Karabakh, since mid-December. Khachanov’s father, Abgar, is from Armenia’s capital city, Yerevan.
After the quarter-final Khachanov reiterated his support, although he declined to elaborate: "I have Armenian roots," he said. "From my father’s side, from my grandfather’s side, even from my mom’s side. I’m half-Armenian. I don’t want to go deeper than that and I just wanted to show strength and support to my people."
Khachanov’s support shines further light on a territorial conflict between Armenia and Azerbaijan that has taken place for more than 30 years. The most recent significant conflict, the 44-Day War, occurred in 2020, when 6,800 soldiers died.
After the ceasefire agreement, thousands of Russian peacekeeping forces were deployed along the Lachin corridor, the only road linking Armenia with the territory and where supplies are transported to the mountainous region from Armenia.
For more than 40 days Azeri protesters have blocked the road, halting the transportation of goods, food and medical supplies to Nagorno-Karabakh. The Armenian government has said the protesters were dispatched by Azerbaijan’s government. Azerbaijan disputes there is a blockade.
In a letter to the International Tennis Federation on Tuesday, the Azerbaijan Tennis Federation demanded Khachanov receive punishment for his message: "Writing heartfelt wishes on the camera lens is a kind of tradition in tennis, but Khachanov abused this, using it in his dirty plans."