Պետք է շարունակել ջանքերը ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելու ուղղությամբ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին: Վարչապետն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
Լեռնային Ղարաբաղի նախադպրոցական հաստատությունների շուրջ 6000 սաներ, հանրակրթական դպրոցների շուրջ 19 000 աշակերտներ, բուհերի շուրջ 6800 ուսանողներ արդեն մեկ ամիս զրկված են 21-րդ դարի ամենակենսական իրավունքներից մեկից՝ կրթության իրավունքից, որովհետև արդեն մեկ ամիս Լեռնային Ղարաբաղի մանկապարտեզները, դպրոցները, բուհերը փակ են և չեն աշխատում: Վերջին անգամ նման բան եղել էր 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, իսկ այն իրավիճակում, երբ հրանոթները չեն կրակում, կրթական հաստատությունները փակվել էին միայն կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: Այս անգամ, սակայն, COVID-19-ի վիրուսը չէ կրթական հաստատությունների չաշխատելու պատճառը, այլ Ադրբեջանի «բնապահպանական» մտահոգությունները:
Չբավարարվելով Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը փակում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը սնուցող գազի խողովակը, հետո բացում 10 տոկոսով, հետո նորից փակում, հետո բացում, ասենք, 25 տոկոսով և այսպես շարունակ: Ադրբեջանը շարունակաբար կիրառում է նաև գազային ճնշման գործիքը, ինչը, ակնհայտորեն, դատապարտելի է:
Մանակապարտեզների չաշխատելու հաջորդ պատճառը երեխաների համար սահմանված սննդի բացակայությունն է: Սա էլ իր հերթին կապվում է Լաչինի միջանցքի փակման հետ:
Լեռնային Ղարաբաղի կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որը սահմանվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և որի անխափան գործունեության գրավոր երաշխիքներ են տվել Ադրբեջանական Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը, փակ է արդեն 46 օր: Եվ ինչպես նշեցի վերը, արդեն 46 օր Լեռնային Ղարաբաղի բնականոն կյանքը խաթարված է, և հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով:
Լեռնային Ղարաբաղում էլեկտրական հոսանքի հովհարային անջատումներ են, որովհետև Ադրբեջանը խափանել է նաև Լեռնային Ղարաբաղը հոսանքով ապահովող գծերի աշխատանքը, և բնակչությանն էլեկտրական հոսանք է մատակարարավում միայն տեղի էլեկտրական կայանների արտադրական հզորությունների հաշվին, ինչը բավարար չէ: Բնակչությանն առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ մատակարարվում են կտրոնային համակարգով:
Ինչպես նախկինում ասել եմ, այս ամենով Ադրբեջանի իշխանությունը մի նպատակ է հետապնդում՝ կոտրել սեփական Հայրենիքում ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի հայության կամքը: Ընդ որում, մեր ունեցած տեղեկություններով, Բաքվի պլանը հետևյալն է՝ Լեռնային Ղարաբաղում տնտեսական, հոգեբանական ճնշումը հասցնել ինչ-որ մի կուլմինացիոն կետի, դրանից հետո մի քանի օրով բացել միջանցքը՝ ակնկալիքով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը զանգվածաբար կլքեն իրենց տները, կրկին փակել միջանցքը և հետո կրկին մի քանի օրով բացել և այսպես այնքան, մինչև վերջին հայը կլքի Լեռնային Ղարաբաղը: Սա, իհարկե, էթնիկ զտման բացահայտ քաղաքականություն է: Եվ պիտի արձանագրեմ, որ եթե մինչ այս միջազգային հանրությունը թերահավատությամբ էր վերաբերվում Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի մտադրությունների մասին մեր ահազանգերին, հիմա արդեն տեսնում ենք, որ այս ընկալումը դանդաղ, բայց հաստատուն քայլերով միջազգային հանրության շրջանում ավելի է ուժեղանում:
Կարծում եմ՝ այս առումով դեր ունեցավ նաև ս.թ. հունվարի 17-ին խաղաղապահների ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձող երեխաներին ադրբեջանցի դիմակավորված «բնապահպանական ակտիվիստների» կողմից ահաբեկելու տեսանյութը, որը հենց իրենք՝ ադրբեջանցիներն էին տարածել և որն աշխարհում լայնորեն տարածվեց:
Բայց Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն իրենց տներից արտաքսելն Ադրբեջանի միակ նպատակը չէ: Այս սադրիչ գործողություններով Ադրբեջանը նպատակ ունի նաև խափանել խաղաղության օրակարգը, խաղաղության բանակցային գործընթացը և նոր պատերազմ հրահրել տարածաշրջանում:
Հասկանալի է, իհարկե, որ Լաչինի միջանցքի փակման և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը մենք բոլորս շատ էմոցիոնալ ենք տանում: Բայց պիտի կրկին ընդգծեմ այս իրավիճակի շուրջ զսպվածության անհրաժեշտությունը և խաղաղության օրակարգին հակասող բառապաշարի և գործողությունների բացառումը, առավել ևս՝ պետական իշխանության ներկայացուցիչների կողմից:
Մենք շարունակում ենք հետևողական լինել խաղաղության օրակարգի առաջմղման մեր ջանքերում և որևէ սադրանքով մեզ հնարավոր պիտի չլինի շեղել այս օրակարգից: Միևնույն ժամանակ պիտի ընդգծեմ, որ պետք է շարունակել մեր համատեղ ջանքերը, համատեղ ասելով՝ նկատի ունեմ իշխանություն, ընդդիմություն, քաղաքացիական հասարակություն, հայաստանյան և սփյուռքի անհատներ և կազմակերպություններ, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելու ուղղությամբ:
Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել այն երկրներին ու կազմակերպություններին, ովքեր ստեղծված իրավիճակին արձագանքում են օբյեկտիվորեն և անկողմնակալ՝ հենվելով մարդու իրավունքների և երկրների ստնաձնած միջազգային պարտավորությունների վրա:
Ուշադրություն դարձրեք, որ արդեն երկար ժամանակ Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, որ Լաչինի միջանցքն ամենևին էլ փակ չէ, որ Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն ու հոսանքի մատակարարումը դադարեցված չէ: Նախ, ակնհայտորեն, Հայաստանը, նաև Լեռնային Ղարաբաղը հակառակն են պնդում: Կարծում եմ՝ հենց այս հակասությունը դե յուրե լուծելու լավագույն ձևը Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելն է, և մենք հետևողականորեն պիտի աշխատենք այս ուղղությամբ:
Իսկ, ընդհանուր առմամբ, մեր տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրների խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և մենք առաջնորդվելու ենք հենց այս տրամաբանությամբ, ինչքան էլ հասկանում ենք բոլոր դժվարությունները և բարդությունները:

Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the situation in the Lachin Corridor at the beginning of the Cabinet meeting. In his speech, the Prime Minister, in particular, noted:
"Dear participants of the Cabinet meeting,
About 6,000 students of pre-school institutions, about 19,000 students of public schools, and about 6,800 students of universities of Nagorno-Karabakh have been deprived of one of the most vital rights of the 21st century, the right to education, for a month already, because kindergartens, schools, and universities in Nagorno-Karabakh have been closed already for a month. The last time something like this happened was during the 44-day war, while in a situation when the cannons were not firing, educational institutions were closed only because of the coronavirus pandemic. This time, however, the reason for the shutdown of educational institutions is not the COVID-19 virus, but Azerbaijan's "environmental" concerns.
Closing the Lachin Corridor was not enough for Azerbaijan, it also closes the gas pipeline feeding Nagorno-Karabakh, then opens it by 10 percent, then closes it again, then opens it by, say, 25 percent, and so on. Azerbaijan also continuously uses the tool of gas pressure, which is obviously reprehensible.
The next reason for the non-working of kindergartens is the lack of prescribed food for children. This, in turn, is connected with the closure of the Lachin Corridor.
The road of life of Nagorno-Karabakh, the Lachin Corridor, which was defined by the tripartite declaration of November 9, 2020 and written guarantees were given by the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation for the uninterrupted operation of which, has been closed for 46 days. And as I mentioned above, normal life in Nagorno-Karabakh has been disrupted for 46 days, and the humanitarian crisis is deepening in full swing.
In Nagorno-Karabakh, frequent power outages take place, because Azerbaijan has also disrupted the work of power lines supplying Nagorno-Karabakh, and the population is supplied with electricity only at the expense of the production capacity of local power plants, which is not enough. Basic necessities are supplied to the population through a voucher system.
As I said before, with all this, the government of Azerbaijan pursues one goal: to break the will of the Armenians of Nagorno-Karabakh to live in their homeland. Moreover, according to the information we have, Baku's plan is as follows: to bring the economic and psychological pressure in Nagorno-Karabakh to a certain culmination point, after that to open the corridor for a few days with the expectation that the Armenians of Nagorno-Karabakh will leave their homes en masse, to close the corridor again and then open again for a few days and so on until the last Armenian leaves Nagorno-Karabakh. This is, of course, a blatant policy of ethnic cleansing. And I must record that if until now the international community was skeptical about our alarms about Azerbaijan's intentions to subject the Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing, now we already see that this perception is slowly but steadily growing stronger among the international community.
I think, in this regard, the video of Azerbaijani masked "environmental activists" terrorizing the children returning to Nagorno Karabakh accompanied by peacekeepers on January 17, which was shared by the Azerbaijanis themselves and which was widely distributed around the world, had some role.
But deporting the Armenians of Nagorno-Karabakh from their homes is not the only goal of Azerbaijan. With these provocative actions, Azerbaijan also aims to disrupt the peace agenda, the peace process and incite a new war in the region.
It is clear, of course, that we take emotionally the closing of the Lachin Corridor and the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh. But I must once again emphasize the need for restraint in this situation and the exclusion of lexicon and actions that are contrary to the peace agenda, especially by the representatives of the state authorities.
We remain consistent in our efforts to promote the peace agenda and no provocation should be able to deviate us from this agenda. At the same time, I must emphasize that we must continue our joint efforts, by joint I mean the government, the opposition, civil society, Armenian and Diaspora individuals and organizations, to focus international attention on the encroachments on the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
I also want to thank the countries and organizations that respond to the situation objectively and impartially, relying on human rights and international obligations of the countries.
Please note that Azerbaijan has been trying to convince the international community for a long time that the Lachin Corridor is not closed at all, that the gas and electricity supply to Nagorno Karabakh has not been stopped. First, obviously, Armenia and Nagorno-Karabakh claim the opposite. I think the best way to de jure resolve this controversy is to send an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and Lachin Corridor, and we should consistently work in this direction.
And, in general, there is no alternative to the peaceful settlement of all existing problems in our region, and we will be guided by this very logic, even thogh we understand all the difficulties and complications.