ԱՄՆ-ի և հավաքական Արևմուտքի ներգրավվածությունն ուկրաինական հակամարտությունում աճում է. Կրեմլ
Կրեմլը տեսնում է, որ ԱՄՆ-ի և հավաքական Արևմուտքի երկրների ներգրավվածությունն ուկրաինական հակամարտությունում աճում է, հինգշաբթի լրագրողներին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եվրոպական մայրաքաղաքներից և Վաշինգտոնից անընդհատ հայտարարություններ են հնչում, որ զենքի տարբեր համակարգերի, այդ թվում՝ տանկերի, Ուկրաինա ուղարկելը ոչ մի կերպ չի նշանակում այդ երկրների կամ [Հյուսիսատլանտյան] դաշինքի ներգրավում Ուկրաինայում տեղի ունեցող ռազմական գործողություններին։ Մենք կտրականապես համաձայն չենք ասվածի հետ: Մոսկվայում այն ​​ամենը, ինչ անում են և՛ դաշինքը, և՛ իմ նշած մայրաքաղաքները, ընկալվում է որպես ուղղակի ներգրավվածություն հակամարտությանը։ Մենք տեսնում ենք, որ այն աճում է»,- ասել է Պեսկովը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ Ուկրաինային տանկեր մատակարարելու Վաշինգտոնի որոշումը չի նշանակում պայքար Ռուսաստանի դեմ, այլ՝ «պայքար հանուն ազատության»։

The Kremlin sees that the involvement of the United States and the countries of the collective West in the conflict in Ukraine has been growing, Russian Presidential Spokesman Dmitry Peskov told the media on Thursday, TASS reports.
"There have been repeated statements from the European capitals and from Washington that the sending of various weapons systems, including tanks, to Ukraine by no means signifies the involvement of these countries or the [North Atlantic] Alliance in the hostilities in Ukraine. We strongly disagree with this. Moscow perceives everything that both the alliance and the capitals I mentioned have been doing as direct involvement in the conflict. We see that it is growing," Peskov said.
Earlier, US President Joe Biden claimed that Washington's decision to supply tanks to Ukraine was not about a fight against Russia, but a fight for "freedom." In addition, Biden alleged that the supply of tanks did not imply a threat to Russia.