Ալիևը փորձել է հավաստիացնել Ֆրանսիայի դեսպանին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ոչ մի շրջափակում չկա
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Բաքվում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Բուայոնին: NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով Ալիևի վարչակազմին։
Ալիևը փորձել է հավաստիացնել դեսպանին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ոչ մի շրջափակում չկա։ «Վերջին ժամանակներս Հայաստանն անհիմն պահանջներ է ներկայացնում Ադրբեջանի տարածքում Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի իբր փակման մասին, այդ մեղադրանքները բացարձակ սուտ են և անհեթեթ»,-ասել է Ալիևը՝ հավելելով, որ «վերոհիշյալ ճանապարհով ապահովվում է քաղաքացիական նշանակության բեռների և քաղաքացիական անձանց փոխադրումը ռուս խաղաղապահների և Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի գծով»։ Նրա խոսքով՝ դեկտեմբերի 12-ից «այդ ճանապարհով երկու ուղղություններով էլ ապահովվել է շուրջ 1000 տրանսպորտային միջոցների երթևեկություն»։
«Ալիևը նաև կարևորել է ադրբեջանական տարածքներում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ, օգտակար հանածոների հանքավայրերի ապօրինի շահագործման դադարեցումը և Ադրբեջանի կողմից այդ հանքավայրերի մշտական մոնիթորինգի ապահովումը»,-մեջբերում են ԶԼՄ-ները:

President of Azerbaijan Ilham Aliyev received French Ambassador Anne Bouillon, according to NEWS.am the Azerbaijani media reported, citing the Aliyev administration.
Aliyev tried to assure the ambassador that there is no blockade of Nagorno-Karabakh.
"In recent times, Armenia has been making groundless claims about the alleged closure of the Lachin-Khankendi [(i.e., Stepanakert)] road on the territory of Azerbaijan. These accusations are absolute lies and absurd," Aliyev said, adding that "the aforementioned road ensures the transportation of civilian goods and civilians along the lines of the Russian peacekeepers and the International Committee of the Red Cross.”
According to him, since December 12, "the traffic of around 1,000 vehicles has been ensured on that road in both directions".
"Also, Aliyev emphasized the cessation of illegal exploitation of mineral deposits in the Azerbaijani territories where Russian peacekeepers are temporarily stationed, and the provision of permanent monitoring of these deposits by Azerbaijan," the Azerbaijani mass media added.