Ալիևը փորձել է հավաստիացնել Ֆրանսիայի դեսպանին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ոչ մի շրջափակում չկա
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Բաքվում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Բուայոնին: NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով Ալիևի վարչակազմին։
Ալիևը փորձել է հավաստիացնել դեսպանին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ոչ մի շրջափակում չկա։ «Վերջին ժամանակներս Հայաստանն անհիմն պահանջներ է ներկայացնում Ադրբեջանի տարածքում Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի իբր փակման մասին, այդ մեղադրանքները բացարձակ սուտ են և անհեթեթ»,-ասել է Ալիևը՝ հավելելով, որ «վերոհիշյալ ճանապարհով ապահովվում է քաղաքացիական նշանակության բեռների և քաղաքացիական անձանց փոխադրումը ռուս խաղաղապահների և Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի գծով»։ Նրա խոսքով՝ դեկտեմբերի 12-ից «այդ ճանապարհով երկու ուղղություններով էլ ապահովվել է շուրջ 1000 տրանսպորտային միջոցների երթևեկություն»։
«Ալիևը նաև կարևորել է ադրբեջանական տարածքներում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ, օգտակար հանածոների հանքավայրերի ապօրինի շահագործման դադարեցումը և Ադրբեջանի կողմից այդ հանքավայրերի մշտական մոնիթորինգի ապահովումը»,-մեջբերում են ԶԼՄ-ները:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял посла Франции в Баку Анн Буайон. Как передает NEWS.am об этом сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на администрацию президента Алиева.
Алиев попытался уверить посла, что никакой блокады Нагорного Карабаха нет в помине. ''В последнее время Армения выдвигает необоснованные претензии о якобы закрытии дороги Лачин-Ханкенди на территории Азербайджана, данные обвинения являются абсолютно лживыми и абсурдными'', - заявил Алиев, добавив, что ''по вышеупомянутой дороге обеспечивается перевозка грузов гражданского назначения и гражданских лиц по линии российских миротворцев и Международного Комитета Красного Креста''. По его словам, с 12 декабря по этой дороге в обоих направлениях обеспечен проезд почти 1000 транспортных средств!
''Алиев также указал на важность прекращения незаконной эксплуатации месторождений полезных ископаемых на азербайджанских территориях, где временно размещены российские миротворцы, и обеспечения постоянного мониторинга этих месторождений Азербайджаном'', - цитируют сообщение СМИ.