ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարի հայտարարությունները «երկակի ստանդարտների» դրսևորում են. Չավուշօղլու
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի՝ Թուրքիայի վերաբերյալ գրքում տեղ գտած հայտարարությունները չեն արտացոլում տարածաշրջանի իրողությունները և «երկակի ստանդարտների» դրսևորում են։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, հաղորդում է «Անադոլու»-ն:
Նրա կարծիքով՝ Պոմպեոյի գիրքը գրվել է ԱՄՆ-ում քաղաքական գործչի նախընտրական արշավին նպաստելու նպատակով։ «Դիվանագիտական ​​առումով Պոմպեոյի գրքում պարունակվող պնդումները իրականության հետ կապ չունեն։ Դուք դա կարող եք սուտ անվանել: Կան ուռճացված փաստեր և երկակի ստանդարտներ»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Պոմպեոյի այն հայտարարություններին, որ թուրքական բանակն ի վիճակի չէ ոչնչացնել ահաբեկիչներին, Չավուշօղլուն նշել է, որ «հենց թուրքական բանակն է Սիրիայում ոչնչացրել ԴԱԻՇ-ի ավելի քան 4500 ահաբեկիչների»։

Утверждения, содержащиеся в книге экс-госсекретаря США Майка Помпео по Турции не отражают реалий региона и являются проявлением ''двойных стандартов''. Об этом заявил министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу на совместной пресс-конференции с главой МИД Таиланда Доном Праматвинаем в четверг в Анкаре, передает Anadolu.
Глава турецкой дипломатии не исключил, книга Помпео была написала с целью вклада в выборную кампанию этого политика в США. ''Говоря дипломатическим языком, утверждения, содержащиеся в книге Помпео, не имеют ничего общего с реальностью. Вы можете называть это ложью. Налицо раздувание фактов и двойные стандарты'', - сказал Чавушоглу.
Он напомнил, что экс-госсекретарь США в ночь попытки переворота в Турции (15 июля 2016 года) поделился скандальным твитом, который затем поспешно удалил. Эта публикация говорила о поддержке Помпео действий террористов Фетуллаха Гюлена, констатировал глава турецкой дипломатии.