«Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը ՌԴ ԱԳՆ-ի հետ համագործակցությամբ մշտական կապի մեջ է բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ։ Իրավիճակը կարգավորելու համար ակտիվ ջանքերը շարունակվում են»,- այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ  պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ արդեն երկու ամիս փակ լինելու մասին հարցին, հայտնում է Panorama։
ՌԴ ԱԳ նախարարության ներկայացուցչի խոսքով, ի տարբերություն արտաքին խաղացողների մեծ մասի, ովքեր սահմանափակվում են ապասրացման մասին հայտարարություններով, ռուսական կողմը տեղում իրական լուծումներ է փնտրում և մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերում։
«Ուստի, կոչ ենք անում լիովին ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը՝ համաձայն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ու դիմում ենք Բաքվին և Երևանին քաղաքական կամք դրսևորել ու հնարավորինս շուտ լուծել առկա տարաձայնությունները»,-ավելացրել  է նա։
Եռակողմ հնարավոր հանդիպման մասին ի պատասխան էլ  նա նշել է.
«Ռուսական կողմը հաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ Մոսկվայում Սերգեյ Լավրովի հովանու ներքո Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների միջև բանակցություններ կազմակերպելու վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացրել ենք և՛ Բաքվին, և՛ Երևանին, և հրապարակավ ենք խոսել այդ մասին։ Կարծում ենք, որ տեղում պարբերաբար ծագող բարդությունները չպետք է դառնան խոչընդոտ, բանակցային գործընթացի սառեցման պատճառ, և անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ վերսկսել աշխատանքը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր ուղղություններով, ներառյալ՝ տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման, սահմանազատման, խաղաղության պայմանագրի կնքման և քաղաքացիական հասարակության շրջանում շփումների»:

Moscow reaffirms its readiness to organize a trilateral meeting of the Foreign Ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan that did not take place late last year, official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said at a briefing, Armradio.am reports.
“The Russian side confirms its readiness to organize talks between the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia in Moscow under the auspices of Russian Foreign Minister Sergei Lavrov. We have informed both Baku and Yerevan about this, we have spoken publicly about this. We believe that periodically arising complications on the ground should not become an obstacle, a reason for some kind of “freezing” of the negotiation process,” the diplomat noted.
Zakharova pointed out that it is necessary to resume work on all tracks of the normalization of Armenian-Azerbaijani relations as soon as possible, including the unblocking of transport communications, the delimitation of the border, the conclusion of a peace treaty and contacts through civil society.
“On the situation along the Lachin corridor, the Russian Ministry of Defense and the command of the Russian peacekeeping contingent are in constant contact with all interested parties. Efforts continue to normalize the situation. Unlike most external players, who limit themselves to statements calling for de-escalation, the Russian side is seeking real solutions on the ground and provising humanitarian assistance,” the diplomat stressed.
“We call for the complete unblocking of the Lachin corridor in accordance with the statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020, and we call on Baku and Yerevan to show political will in order to quickly resolve existing disagreements,” Zakharova said.