«Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը ՌԴ ԱԳՆ-ի հետ համագործակցությամբ մշտական կապի մեջ է բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ։ Իրավիճակը կարգավորելու համար ակտիվ ջանքերը շարունակվում են»,- այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ  պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ արդեն երկու ամիս փակ լինելու մասին հարցին, հայտնում է Panorama։
ՌԴ ԱԳ նախարարության ներկայացուցչի խոսքով, ի տարբերություն արտաքին խաղացողների մեծ մասի, ովքեր սահմանափակվում են ապասրացման մասին հայտարարություններով, ռուսական կողմը տեղում իրական լուծումներ է փնտրում և մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերում։
«Ուստի, կոչ ենք անում լիովին ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը՝ համաձայն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ու դիմում ենք Բաքվին և Երևանին քաղաքական կամք դրսևորել ու հնարավորինս շուտ լուծել առկա տարաձայնությունները»,-ավելացրել  է նա։
Եռակողմ հնարավոր հանդիպման մասին ի պատասխան էլ  նա նշել է.
«Ռուսական կողմը հաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ Մոսկվայում Սերգեյ Լավրովի հովանու ներքո Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների միջև բանակցություններ կազմակերպելու վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացրել ենք և՛ Բաքվին, և՛ Երևանին, և հրապարակավ ենք խոսել այդ մասին։ Կարծում ենք, որ տեղում պարբերաբար ծագող բարդությունները չպետք է դառնան խոչընդոտ, բանակցային գործընթացի սառեցման պատճառ, և անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ վերսկսել աշխատանքը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր ուղղություններով, ներառյալ՝ տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման, սահմանազատման, խաղաղության պայմանագրի կնքման և քաղաքացիական հասարակության շրջանում շփումների»:

На брифинге в пятницу, 27 января, официальный представитель МИД РФ Мария Захарова ответила на вопрос журналиста "Известий", какова ситуация с Лачинским коридором, который заблокирован уже 2 месяца, и запланирована ли в ближайшее время трехсторонняя встреча с Баку и Ереваном, передает Panorama.am.
"По ситуации по Лачинскому коридору минобороны России, командование российского миротворческого контингента во взаимодействии с министерством иностранных дел России находится в постоянном контакте со всеми заинтересованными сторонами. Продолжаются энергичные усилия, направленные на нормализацию обстановки", – отметила Захарова.
"В отличие от большинства внешних игроков, которые ограничиваются заявлениями о деэскалации, российская сторона на земле ищет реальные развязки и оказывает гуманитарное содействие. Поэтому мы призываем к полной разблокировке Лачинского коридора – в соответствии с Заявлением лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, и обращаемся с призывами к Баку и Еревану проявить политическую волю, чтобы скорейшим образом урегулировать имеющиеся разногласия", – добавила она.
По поводу трехсторонней встречи, она отметила: "Российская сторона подтверждает готовность организовать переговоры между министрами иностранных дел Азербайджана и Армении в Москве, под эгидой Сергея Викторовича Лаврова.
Об этом мы информировали и Баку, и Ереван, и публично говорили на этот счет. Мы полагаем, что периодически возникающие осложнения на земле не должны становиться препятствием, поводом для подмораживания переговорного процесса, и необходимо как можно скорее возобновить работу по всем трекам нормализации армяно-азербайджанских отношений, включая разблокирование транспортных коммуникаций, делимитацию границы, заключение мирного договора и контакты по линии гражданского общества".