Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորումը չպետք է Եվրամիության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև մրցակցության պատանդ դառնա։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի թղթակցին այս մասին ասել է Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության արձագանքը՝ Հայաստանում տարածաշրջանային կարգավորման նպատակով երկամյա եվրոպական առաքելության մեկնարկի վերաբերյալ։
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կարգավորումը չպետք է տարբեր դերակատարների միջև որևէ մրցակցության պատանդ դառնա»,- ասել է Ստանոն։
Նա ընդգծել է, որ ՌԴ-ն սխալվում է ՝ համարելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման հարցում ԵՄ-ի դերը ուղղված է Ռուսաստանի դեմ։
«Ռուսաստանը ակնհայտորեն սխալ է հասկացել այս առաքելության նպատակը և շարունակում է սխալ գնահատել՝ համարելով  ԵՄ-ի ներգրավվածությունը տարածաշրջան որպես Ռուսաստանի դեմ ուղղված քայլ։ Ավելի կարևոր է այն, որ դա Ռուսաստանի գործը չէ ։ ԵՄ առաքելությունը մեկնարկել է Հայաստանի իշխանությունների հարցման և ազատ որոշման հիման վրա։ ԵՄ-ն նույնպես, իհարկե, կապի մեջ է եղել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ այդ հարցի շուրջ», - պարզաբանել է Եվրոպական արտաքին քաղաքական ծառայության ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ն նաև գիտի այն դերի մասին, որը խաղացել է Ռուսաստանը ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի պատերազմը դադարեցնելու համար։
«ԵՄ առաքելությունը քաղաքացիական է և առանցքային դեր կունենա հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին աջակցելու գործում, որոնք գործադրում է ԵՄ-ն։ ԵՄ-ն այդ դերը ստանձնել է երկու կողմերի համապատասխան խնդրանքից հետո», - նշել է Ստանոն։

The settlement between Armenia and Azerbaijan should not become a hostage to the competition between the European Union and the Russian Federation, ARMENPRESS reports, Peter Stano, Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy, told "RIA Novosti", commenting on the reaction of the Ministry of Foreign Affairs of Russia regarding the launch of a two-year European mission in Armenia for the purpose of regional settlement.
"The settlement between Armenia and Azerbaijan should not become hostage to any competition between different actors," said Stano.
He emphasized that the Russian Federation is mistaken, considering that the EU's role in the settlement between Armenia and Azerbaijan is directed against Russia.
"Russia clearly misunderstood the purpose of this mission and continues to misjudge the EU's involvement in the region as a move against Russia. The more important thing is that it is not Russia's business. The EU mission was launched based on the request and free decision of the Armenian authorities. Of course, the EU has also been in contact with the authorities of Azerbaijan on this issue," the Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy said.
He added that the EU is also aware of the role Russia played in ending the war in the November 2020.
"The EU mission is civilian and will play a key role in supporting the EU's efforts to normalize Armenian-Azerbaijani relations. The EU assumed that role after the respective request of both sides," Stano noted.