Ռուսաստանը չի հրաժարվել Եվրոպայի հետ անվտանգության շուրջ երկխոսությունից. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը չի հրաժարվել Եվրոպայի հետ անվտանգության թեմայով երկխոսությունից: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարությունը՝ պատասխանելով 2022 թ.-ի ռուսական դիվանագիտական գործունեության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսին ուղարկված հարցերին:
«Մենք երբեք չենք հրաժարվել ո՛չ եվրոպացի գործընկերների հետ իրավահավասար երկխոսությունից, ո՛չ էլ անվտանգության բնագավառի խնդիրների կարգավորման ուղիներ փնտրելուց: Մենք չենք կորցնում հույսը, որ վաղ թե ուշ Եվրոպայում կտեսնենք այնպիսի քաղաքական ուժերի, որոնք կկարողանան հենվել սեփական ազգային շահերի, այլ ոչ թե «օվկիանոսից այն կողմ» ինչ-որ մեկին հաճոյանալու ցանկության վրա: Այդ ժամանակ Էլ կհայտնվեն մարդիկ, ում հետ կարելի է բանակցել», - նշվում է ՌԴ ԱԳՆ տարածած հայտարարությունում։
ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում նշել են, որ եթե խոսենք Արևմուտքի հետ բանակցելու հնարավորությունների մասին, ապա Եվրամիությունը և ԱՄՆ-ն «կորցրել են դիվանագիտության և բանակցությունների մշակույթը»։ «Նրանք փորձում են բոլորին ինչ-որ բան պարտադրել, միակողմանի օգուտներ ստանալ՝ հաշվի չառնելով հակառակ կողմի շահերը: Հենց այդ պատճառով էլ պատշաճ կերպով չընդունեցին 2021 թ. դեկտեմբերին մեր կողմից առաջ քաշված անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ առաջարկները։
Ի վնաս եվրոպական մայրցամաքում կայունության ու անվտանգության՝ նրանք նախընտրեցին վիթխարի քաղաքական, տնտեսական, ռազմական և մարդկային ռեսուրսներ նետել Ռուսաստանի հետ բաց առճակատման», - ընդգծել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

Россия не отказывалась от диалога с Европой по безопасности, заявил МИД
Россия не отказывалась от диалога с Европой по теме безопасности, Москва не теряет надежды, что в Европе появятся политические силы, которые будут способны опираться на собственные национальные интересы, а не на стремление угодить кому-то "за океаном", как передает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
"Мы никогда не отказывались ни от равноправного диалога с европейскими партнерами, ни от поиска путей урегулирования проблем в области безопасности. Не теряем надежды, что рано или поздно увидим в Европе такие политические силы, которые будут способны опираться на собственные национальные интересы, а не на стремление угодить кому-то "за океаном". Тогда и договариваться будет с кем", - сказал Лавров, отвечая на вопросы журналистов по итогам деятельности российской дипломатии в 2022 году.
Министр отметил, что, если говорить о возможностях договариваться с Западом, то Евросоюз и США "утратили культуру дипломатии и переговоров".
"Они всем пытаются что-то навязать, получить односторонние выгоды, не считаясь с интересами противоположной стороны. Именно по этой причине они не восприняли должным образом выдвинутые нами в декабре 2021 года предложения по гарантиям безопасности. Предпочли в ущерб стабильности и безопасности на европейском континенте бросить колоссальные политические, экономические, военные и человеческие ресурсы на открытую конфронтацию с Россией", - подчеркнул Лавров.