Ռուսաստանը տրամաբանական է համարում Իրանի մասնակցությունը Թուրքիայի և Սիրիայի կարգավորման շուրջ նոր շփումներին, այդ հարցում սկզբունքային համաձայնություն է ձեռք բերվել։Այդ մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Եգիպտոսի արտգործնախարար Սամեհ Շուքրիի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոստովանել էր, որ Թեհրանը կարող է միանալ Անկարայի և Դամասկոսի միջև հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններին, որին այժմ մասնակցում է նաև Մոսկվան։
Լավրովը նշել է, որ Ռուսաստանը աջակցում է Թուրքիայի շահագրգռվածությանը Սիրիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում և կզարգացնի աշխատանքն այս ուղղությամբ։
«Իսկապես, ներկայումս սկզբունքային համաձայնություն է ձեռք բերվել այդ աշխատանքներում Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներգրավման վերաբերյալ։ Ե՛վ Ռուսաստանի Դաշնությունը, և՛ Իրանը, և՛ Թուրքիան Աստանայի «եռյակի» մաս են կազմում, որը զբաղվում է սիրիական կարգավորմամբ։ Ուստի միանգամայն տրամաբանական եմ համարում, որ թուրք-սիրիական հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելուն ուղղված հետագա շփումները կուղեկցվեն Ռուսաստանի և Իրանի կողմից»,- ասել է նա՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին։
«Ինչ վերաբերում է մասնակցության ժամկետներին և կոնկրետ ձևաչափերին՝ զինվորականների, դիվանագետների մասնակցությամբ, ապա այն ներկայումս մշակվում է։ Այստեղ մենք լիովին հասկանում ենք, որ պետք է քայլ առ քայլ շարժվել, որպեսզի յուրաքանչյուր հաջորդ քայլն առնվազն որոշակի, թեկուզ փոքր, բայց կոնկրետ արդյունքներ բերի»,- ասել է նախարարը։

Россия считает логичным, что в новых контактах по урегулированию между Турцией и Сирией будет участвовать Иран, принципиальная договоренность по данному вопросу достигнута. Об этом заявил во вторник министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Египта Самехом Шукри.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган допустил, что Тегеран может присоединиться к переговорам о нормализации отношений между Анкарой и Дамаском, в которых сейчас также участвует Москва.
Лавров отметил, что Россия поддерживает заинтересованность Турции в урегулировании отношений с Сирией и будет развивать работу в этом направлении. "Естественно, что сейчас достигнута принципиальная договоренность о подключении Исламской Республики Иран к этой работе. И РФ, и Иран, и Турция входят в астанинскую "тройку", которая занимается сирийским урегулированием. Поэтому я считаю абсолютно логичным, что дальнейшие контакты, посвященные содействию нормализации турецко-сирийских отношений, будут сопровождаться Россией и Ираном", - сказал он, отвечая на вопрос ТАСС.
"Что касается сроков и конкретных форматов участия - уровень ли военных, дипломатов и так далее, - то это сейчас прорабатывается. Здесь у нас есть полное понимание, что нужно двигаться шаг за шагом, чтобы каждый следующий шаг приносил хоть какие-то - пусть небольшие, но конкретные - результаты", - указал министр.