ԵՄ-ն մտադիր է նոր պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ մինչև փետրվարի 24-ը
Եվրամիությունը մտադիր է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը ներկայացնել մինչև փետրվարի 24-ը՝ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության  մեկնարկի տարելիցին: Այս մասին հինգշաբթի օրն ասել է Կիևում գտնվող Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մինչև փետրվարի 24-ը՝ ներխուժման մեկնարկից ուղիղ մեկ տարի անց, մենք մտադիր ենք կիրառել պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցների ներկայիս ինը փաթեթը «խաթարում է ռուսական տնտեսությունը»։ ԵՀ ղեկավարը պնդում է, որ ռուսական նավթի գնի սահմանափակումը Մոսկվային արժենում է «օրական մոտ 160 մլն եվրո»։
ԵՄ կառույցների ղեկավարները գտնվում են Կիևում, որտեղ փետրվարի 3-ին տեղի կունենա ԵՄ-Ուկրաինա գագաթաժողովը։

© AP Photo/Efrem Lukatsky
The EU intends to introduce the 10th package of anti-Russian sanctions before February 24 - the anniversary of the special military operation in Ukraine, AFP reported Thursday, citing European Commission President Ursula von der Leyen.
"By the 24th of February — exactly one year since the invasion started — we aim to have the 10th package of sanctions in place," she said during her visit in Kiev.
According to von der Leyen, the existing sanctions undermine the Russian economy. She believes that the price cap on Russian oil costs Moscow approximately 160 million euro every day.
The leaders of EU institutions are currently in Kiev, where the EU-Ukraine summit will take place on February 3, TASS reports.