ԵՄ-ն մտադիր է նոր պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ մինչև փետրվարի 24-ը
Եվրամիությունը մտադիր է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը ներկայացնել մինչև փետրվարի 24-ը՝ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության  մեկնարկի տարելիցին: Այս մասին հինգշաբթի օրն ասել է Կիևում գտնվող Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մինչև փետրվարի 24-ը՝ ներխուժման մեկնարկից ուղիղ մեկ տարի անց, մենք մտադիր ենք կիրառել պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցների ներկայիս ինը փաթեթը «խաթարում է ռուսական տնտեսությունը»։ ԵՀ ղեկավարը պնդում է, որ ռուսական նավթի գնի սահմանափակումը Մոսկվային արժենում է «օրական մոտ 160 մլն եվրո»։
ԵՄ կառույցների ղեկավարները գտնվում են Կիևում, որտեղ փետրվարի 3-ին տեղի կունենա ԵՄ-Ուկրաինա գագաթաժողովը։

ЕС намерен ввести новые санкции против России к годовщине начала СВО
Евросоюз намерен ввести десятый по счету пакет санкций против России до 24 февраля - годовщины начала специальной военной операции (СВО) на Украине. Об этом сообщает Agence France-Presse со ссылкой на главу Еврокомиссии (ЕК) Урсулу фон дер Ляйен, которая находится в четверг в Киеве, передает ТАСС
"К 24 февраля, ровно через год после начала вторжения, мы намерены ввести в действие десятый пакет санкций", - сказала она
По ее словам, действующие девять пакетов санкций "подрывают российскую экономику". Глава ЕК утверждает, что ограничение цен на российскую нефть обходится Москве "примерно в €160 млн в день".