Նիդերլանդների ԱԳՆ-ն ուղիներ է փնտրում Լաչինի միջանցքի վերաբացման համար
Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարը խորհրդարանին ուղղված իր հաշվետվության մեջ արձանագրել է, որ հունվարի 23-ին կայացած ԵՄ Արտաքին գործերի խորհրդի նիստին Նիդերլանդները և մի շարք այլ ԵՄ երկրներ մտահոգություն են արտահայտել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շուրջ՝ նշելով, որ 2022թ դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լաչինի միջանցքը փակվել է ադրբեջանական ինքնահռչակ «էկոակտվիվստների» կողմից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիան՝ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքը Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միակ ուղին է։
Նիդերլանդների կառավարությունը շարունակում է քայլեր ձեռնարկել առ այն, որ ԵՄ անդամ երկրները հանդես գան Ադրբեջանին ուղղված համատեղ կոչով՝ 2020թ եռակողմ հայտարարության համաձայն Լաչինի միջանցքը բացելու պահանջով, ինչպես նաև ուսումնասիրում է, թե եվրոպական շրջանակներում ազդեցության ինչ այլ հնարավորություններ կան Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորելու Լաչինի միջանցքը բացել։
Նիդերլանդները նաև իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը և ուսումնասիրում է վերջինիս իր ներդրումն ունենալու հնարավորությունները։

Министр иностранных дел Нидерландов в своем докладе парламенту отметил, что на состоявшемся 23 января заседании Совета ЕС по иностранным делам Нидерланды и ряд других стран ЕС выразили обеспокоенность гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе, отметив, что с 12 декабря 2022 года Лачинский коридор заблокирован самопровозглашенными "экоактивистами" Азербайджана.
Как сообщили "Арменпресс" в Федерации армянских организаций Нидерландов, министр иностранных дел подчеркнул, что Лачинский коридор является единственным путем, соединяющим Армению с Нагорным Карабахом.
Правительство Нидерландов продолжает предпринимать шаги для того, чтобы страны-члены ЕС выступили с совместным призывом к Азербайджану открыть Лачинский коридор в соответствии с трехсторонним заявлением 2020 года, а также изучает, какие другие возможности влияния существуют в европейских рамках, чтобы призвать власти Азербайджан открыть Лачинский коридор.
Нидерланды также выразили свою поддержку деятельности гражданской миссии ЕС в Армении и изучают возможности содействия последней.