Աշխատանքային այցով Գերմանիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 6-ին հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա - Հարավային Կովկաս բարեկամության խմբի նախագահ Յոհան Վադեֆուլի հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել  տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված  հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ ընդգծելով շրջափակման վերացման նպատակով գործընկեր պետությունների կողմից հստակ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք կարևորվել է հայ-գերմանական միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ՝ բազմակողմ հարթակներում: Ընդգծվել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի փոխայցերի կարևորությունը:
Քննարկվել են նաև Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցության, իսկ տարածաշրջանում կայունության համատեքստում՝ Հայաստանում ԵՄ նոր՝ երկարաժամկետ, մշտադիտարկման առաքելության վերաբերյալ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:

Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в Германии, 6 февраля встретился с председателем группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага ФРГ Йоханом Вадефулем.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил собеседнику подробности гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув необходимость принятия государствами-партнерами четких шагов для снятия блокады.
Была обоюдно подчеркнута важность тесного межпарламентского сотрудничества между Арменией и Германией как на двусторонней, так и на многосторонней площадках. Была подчеркнута важность взаимных визитов групп дружбы, действующих в парламентах двух стран.
Были также обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества Армении с ЕС, в том числе поддержка демократических реформ в Армении, а в контексте стабильности в регионе – новая долгосрочная мониторинговая миссия ЕС в Армении.