Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը մերժել է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիին առողջական պատճառներով բանտից ազատ արձակելու պաշտպանական կողմի միջնորդությունը։ Համապատասխան որոշումը հրապարակվել է նիստի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Չբավարարել Միխայիլ Սաակաշվիլիի փաստաբան Շալվա Խաչապուրիձեի միջնորդությունը՝ Միխայիլ Սաակաշվիլիին պատժի կատարումից ազատելու կամ պատիժը հետաձգելու վերաբերյալ», - ասել է դատավորը:
Ավելի վաղ «Էմպաթիա» ոչ կառավարական կազմակերպության մասնագետները Սահակաշվիլիի մարմնում ծանր մետաղներ էին հայտնաբերել, այդ թվում՝ սնդիկի հետքեր։ Նրանց խոսքով՝ քաղաքական գործիչն ունի տասը ախտորոշում, որոնք անհամատեղելի են ազատազրկման հետ։

Тбилисский городской суд отклонил ходатайство защиты экс-президента Грузии Михаила Саакашвили о его освобождении из заключения по состоянию здоровья. Соответствующее решение объявил судья Георгий Аревадзе на заседании, которое в прямом эфире транслировали местные телеканалы, передает ТАСС.
"Не удовлетворить ходатайство адвоката Михаила Саакашвили Шалвы Хачапуридзе об освобождении Михаила Саакашвили от исполнения наказания или отсрочке приговора", - сказал Аревадзе.
Ранее эксперты неправительственной организации "Эмпатия" обнаружили в организме Саакашвили тяжелые металлы, в том числе следы ртути. По их данным, у политика выявлено десять диагнозов, которые несовместимы с тюремным заключением.