Քննարկվել է Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին հարցը
ՀՀ Ազգային ժողովը փետրվարի 7-ի նիստում քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի առաջին միջնորդությունը:
Քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդությունը կապված է Երասխի զորամասի` հատուկ նշանակության հողերի հափշտակության դեպքի հետ:
«Սեյրան Մուշեղի Օհանյանին մեղսագրվում է 2 դրվագ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին) և 2 դրվագ 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետին) հանցավոր արարքների կատարում: Այն է՝ oգտագործելով պաշտոնեական դիրքը՝ առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը (երկու դրվագ), ինչպես նաև՝ անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով՝ իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը՝ հավելելով՝ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Սեյրան Մուշեղի Օհանյանի կողմից վերոնշյալ հանցավոր արարքների կատարումը հաստատվել է քրեական վարույթի նախաքննությամբ ձեռք բերված մի շարք փաստական տվյալներով:
Գլխավոր դատախազը տեղեկացրել է նաև, որ Սեյրան Օհանյանը հիշյալ հողատարածքներն օտարելու վերաբերյալ հրաժարվել է ցուցմունք տալուց, միևնույն ժամանակ, օգտվելով իր իրավունքից, վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով իր նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու վերաբերյալ որևէ դիրքորոշում չի հայտնել:
«Հիմք ընդունելով Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու մասին ԱԺ դիմելու վերաբերյալ հսկող դատախազի առաջարկությունը և ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածով, Քրեական դատավարության օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9-րդ կետով, «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածով՝ միջնորդում եմ տալ համաձայնություն ԱԺ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ»,- հայտնել է զեկուցողը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հետաքրքրվել է զորամասի սեփականաշնորհման, ապա՝ գրավադրման գործընթացով: «Կա՞ բացատրություն, թե ինչ նպատակով է զորամասի տարածքը հանձնվել երրորդ անձի, ապա՝ գրավադրել բանկում: Որևէ բացատրություն՝ պետական շահի համար կամ գումարն այլ տեղ ուղարկելու, որևէ բացատրություն եղե՞լ է»,- հարցրել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի խոսքով երրորդ անձի անունով գրանցելն ի սկզբանե իրական գնորդին թաքցնելու նպատակ է ունեցել: Նա ընդգծել է, որ պետական շահի տեսանկյունից որևէ բացատրություն չի հնչել, բացատրությունները եղել են անորոշ, ինչպես տվյալ իրավիճակում կարող էր ակնկալվել:
Ալեն Սիմոնյանը հավելել է. «Ժողովրդական լեզվով ասած` զորամասը վերածել են գումարի, և բացատրություն չկա, թե դա ինչի համար է արվել»: Գլխավոր դատախազը ևս մեկ անգամ ընդգծել է` պետական շահի տեսանկյունից բացատրություն չկա:
Հարցուպատասխանի ձևաչափում անդրադարձ է եղել հողերի օտարման գործընթացի մանրամասներին, Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ վաղեմության ժամկետի կիրառման հնարավորությանը, գործարքին մասնակից անձանց ներգրավվածությանը գործին, քննության ժամկետներին, դրա ձգձգման հետևանքներին, փոխկապակցված անձանց շրջանակին և այլն:
Աննա Վարդապետյանը հիշեցրել է, որ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով տվյալ տարածքները չօտարելու ուղիղ պահանջ կա: Նա նշել է, որ անձի դատավարական իրավունքն է ցանկացած պահին նշելու, որ համաձայն է վաղեմության հիմքով քրեական հետապնդման դադարեցմանը և հավելել, որ այս դեպքում այդ հանգամանքը, փաստն ազատ ենք օգտագործելու արդեն քրեական վարույթի շրջանակում:
«Մենք միայն քրեական վարույթով չենք սահմանափակվում, և նման դեպքերում, երբ կա 60-րդ հոդվածի սահմանափակմամբ կատարված չարաշահում, նաև զուգահեռ պետական շահի պաշտպանության հայց է ներկայացվում դատարան, այսինքն՝ նպատակը ոչ միայն պատիժն է, այլ նաև պետության և ազգային հարստությունից դուրս բերված միավորների վերադարձը»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
ԱԺ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի երկրորդ միջնորդությունը քննարկվել է դռնփակ:

At February 7 sitting, the RA National Assembly debated the first petition of the RA Prosecutor General on giving consent to initiate public criminal persecution towards the NA deputy Seyran Ohanyan.
The petition on initiating criminal persecution is connected with the case of land grabbing of special importance, Yeraskh military unit.
“Seyran Ohanyan is blamed for committing criminal acts on 2 episodes of Article 179.3.1 of the RA Criminal Code adopted on April 18, 2003. That is: making use of his official position, especially carrying out waste in big amounts (two episodes), as well as, stemming from personal other and group interests, making use of his official position on the contrary to service interests, which negligently caused grave consequences,” the RA Prosecutor General Anna Vardapetyan noted, adding that the abovementioned committing criminal acts by Seyran Ohanyan was approved by a number of factual data achieved by the pre-examination of the criminal proceedings. The Prosecutor General also informed that Seyran Ohanyan refused to testify on alienating the abovementioned plots of land, at the same time, making use of his right, did not express any position on not carrying out criminal prosecution towards him on the basis of turning to the statute of limitations.
“Taking as a basis the proposal of the controlling Prosecutor on giving consent to initiate public criminal persecution towards the NA deputy Seyran Ohanyan and being led by Article 96 of the RA Constitution, Article 37.10 of the Criminal Proceedings Code, Article 108 of the constitutional law the NA Rules of Procedure, I mediate to give consent on initiating public criminal persecution towards the NA deputy Seyran Ohanyan,” the rapporteur informed.
The RA NA President inquired about the privatization of the military unit, then mortgage process. “Is there an explanation for what purpose the territory of the military unit was handed to a third person, then loaned in the bank. Is there any explanation that it was for the state interest or sent that money to other place?” the Head of Parliament asked.
According to the RA Prosecutor General, registering in the name of a third person had a goal of hiding the real buyer from the beginning. She underlined that in terms of state interest, no explanation sounded, the explanations were indefinite, as in the given situation can be expected.
Alen Simonyan added: “As people say, they turned the military unit into a sum of money, and there is no explanation why it was done.” The Prosecutor General once again underlined that with respect to state interest there is no explanation.
The second petition of the RA Prosecutor General on giving consent to initiate public criminal persecution towards the NA deputy Seyran Ohanyan was debated behind closed doors.