Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 7-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ի հետ։
Երկրի ղեկավարը Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը գրեթե երկու ամիս փակ պահելու հետևանքով Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը, նշել այն քայլերը, որոնք իրականացվում են Արցախի իշխանությունների կողմից իրավիճակի հաղթահարման ուղղությամբ։
Նախագահ Հարությունյանը մեծ ցավով ու ափսոսանքով է անդրադարձել Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժին, Վեհափառից հետաքրքրվել տեղի հայկական համայնքի որպիսությամբ,  արցախահայության զորակցությունը  փոխանցել բնական աղետից տուժած հայ ընտանիքներին:
Վեհափառ Հայրապետն իր աջակցությունն է հայտնել Արցախի ժողովրդին, ընդգծել, որ ամենօրյա աղոթքներից զատ կաթողիկոսարանը շարունակում է ջանքեր գործադրել արցախահայությանը սատար կանգնելու համար:
Արամ Առաջինը վստահություն է հայտնել, որ միայն անկոտրում կամքով և կուռ միասնությամբ կհաջողվի հաղթահարել ծառացած մարտահրավերները և կանխել հումանիտար աղետը։

On February 7, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan had a telephone conversation with His Holiness Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I.
The Head of the State presented to the Catholicos of the Great House of Cilicia the humanitarian and socio-economic crisis developed in the republic as a result of almost two-months-long blockade of the Lachine Corridor by Azerbaijan, and specified the steps that are being taken by the Artsakh authorities to overcome the situation.
President Harutyunyan spoke with great pain and regret about the earthquake that happened in Syria, inquired His Holiness about the well-being of the local Armenian community, and conveyed the support of the Artsakh Armenians to the Armenian families affected by the natural calamity.
His Holiness voiced his support to the people of Artsakh, emphasized that apart from daily prayers, the Catholicosate continues to make efforts to support Artsakh Armenians.
Aram I expressed his confidence that only with unbreakable will and unwavering unity will it be possible to overcome the challenges and prevent the humanitarian disaster.