Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 7-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ի հետ։
Երկրի ղեկավարը Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը գրեթե երկու ամիս փակ պահելու հետևանքով Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը, նշել այն քայլերը, որոնք իրականացվում են Արցախի իշխանությունների կողմից իրավիճակի հաղթահարման ուղղությամբ։
Նախագահ Հարությունյանը մեծ ցավով ու ափսոսանքով է անդրադարձել Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժին, Վեհափառից հետաքրքրվել տեղի հայկական համայնքի որպիսությամբ,  արցախահայության զորակցությունը  փոխանցել բնական աղետից տուժած հայ ընտանիքներին:
Վեհափառ Հայրապետն իր աջակցությունն է հայտնել Արցախի ժողովրդին, ընդգծել, որ ամենօրյա աղոթքներից զատ կաթողիկոսարանը շարունակում է ջանքեր գործադրել արցախահայությանը սատար կանգնելու համար:
Արամ Առաջինը վստահություն է հայտնել, որ միայն անկոտրում կամքով և կուռ միասնությամբ կհաջողվի հաղթահարել ծառացած մարտահրավերները և կանխել հումանիտար աղետը։

7 февраля состоялся телефонный разговор президента Республики Арцах Араика Арутюняна с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым.
Глава государства представил Католикосу Великого Дома Киликийского гуманитарный и социально-экономический кризис, возникший в республике в результате закрытия Азербайджаном Лачинского коридора в течение уже двух месяцев, и отметил шаги, предпринимаемые властями Арцаха для преодоления ситуации.
Президент Арутюнян с большой болью и сожалением высказался о землетрясении, которое произошло в Сирии, поинтересовался у Его Святейшества Арама Первого положением местной армянской общины, выразил армянским семьям, пострадавшим от стихийного бедствия, поддержку армян Арцаха.
Его Святейшество выразил свою поддержку народу Арцаха и подчеркнул, что наряду с ежедневными молитвами Католикосат продолжает прилагать усилия для содействия арцахцам.
Арам Первый выразил уверенность, что только при наличии несгибаемой воли и крепкого единства можно будет преодолеть вызовы и предотвратить гуманитарную катастрофу.