Արարատ Միրզոյանը Գերմանիայի Կանցլերի խորհրդականի հետ քննարկել է Լաչինի միջանցքը բացելու հարցը
Փետրվարի 7-ին աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ կանցլեր Օլաֆ Շոլցի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խորհրդական Յենս Պլյոտների հետ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության ու փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարների շուրջ:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Ընդգծվել է հումանիտար խնդիրների հասցեագրման, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումն անհապաղ վերացնելու կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի: Այս առումով նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանին մշտադիտարկման երկարաժամկետ առաքելության տեղակայման վերաբերյալ որոշումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ առաքելությունը  կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։

7 февраля находящийся с рабочим визитом в Берлине министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел встречу с советником канцлера ФРГ Олафа Шольца по вопросам внешней политики и политики безопасности Йенсом Плетнером.
Собеседники обменялись мнениями о перспективах дальнейшего углубления политического диалога и взаимовыгодного сотрудничества, сформировавшегося между Арменией и Германией.
Также был обсужден широкий круг вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности.
Стороны подчеркнули важность разрешения гуманитарных проблем, а также немедленного снятия блокады Азербайджаном Лачинского коридора.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества двух стран на многосторонних площадках, а также вопросы, связанные с партнерством Армения-ЕС. В этой связи министр Мирзоян высоко оценил решение ЕС о размещении долгосрочной мониторинговой миссии наблюдателей на международной границе между Арменией и Азербайджаном, выразив уверенность, что миссия поспособствует установлению стабильности в регионе.