Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձ այսօր՝ փետրվարի 9-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
ԱՀ Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 83 հիվանդ։

В условиях блокады Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 7 больных с тяжелыми онкологическими и сердечно-сосудистыми заболеваниями, а также патологиями, требующими неотложных хирургических вмешательств, 9-го февраля при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста из ЗАО ''Республиканский медицинский Центр'' Министерства здравоохранения Республики Арцах были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения.
''Арменпресс'' со ссылкой на Министерство здравоохранения Арцаха сообщает что, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении МЗ Арцаха, по-прежнему приостановлены плановые операции.
В отделениях неонатологии и реанимации МЦ ''Аревик'' находятся 8 детей.
В ЗАО ''Республиканский медицинский центр'' в реанимационном отделении находятся 9 пациентов, из них 3 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 83 пациента.