ԱՄՆ դեսպանատունը կրկին իր քաղաքացիներին կոչ է արել չմեկնել ՌԴ
Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատունը ԱՄՆ քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել չմեկնել Ռուսաստան՝ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության պատճառով։ Այս մասին ասվում է դիվանագիտական առաքելության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մի՛ մեկնեք Ռուսաստան՝ կապված Ուկրաինա ռուսական ռազմական ուժերի չհրահրված լայնամասշտաբ ներխուժման անկանխատեսելի հետևանքների հետ», - ասվում է ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, դիվանագետները չեն խրախուսում Ռուսաստան մեկնելը` ամերիկացիների հետագա կալանավորման համար պոտենցիալ ոտնձգությունների, օրենքի կամայական կիրառման, Ռուսաստանում ԱՄՆ քաղաքացիներին օգնելու դեսպանատան սահմանափակ կարողությունների և ահաբեկչության հնարավորության պատճառներով:
Դեսպանատունը նաև հորդորել է Ռուսաստանում ապրող կամ այդ երկրով ճանապարհորդող ԱՄՆ քաղաքացիներին անհապաղ հեռանալ։
ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելությունը նաև նշում է, որ Ռուսաստանի իշխանությունները կարող են մերժել ԱՄՆ քաղաքացիության ճանաչումը ռուս-ամերիկյան քաղաքացիություն ունեցող անձանց, արգելել նրանց հասանելիությունն ԱՄՆ հյուպատոսական օգնությանը, ենթարկել նրանց մոբիլիզացիայի, թույլ չտալ հեռանալ Ռուսաստանից և/կամ զորակոչել նրանց:
Նրանք հավելել են, որ դիվանագետները խիստ սահմանափակված են ամերիկացիներին Ռուսաստանից հեռանալու հարցում օգնելու հարցում:

Посольство США вновь порекомендовало американцам не ездить в Россию
США вновь рекомендовали своим гражданам не ездить в Россию в связи с российской военной операцией на Украине, соответствующее предупреждение размещено на сайте американского посольства в РФ, передает РИА Новости.
"Не совершайте поездок в Россию из-за непредсказуемых последствий неспровоцированного полномасштабного вторжения российских вооруженных сил на Украину", - говорится в заявлении на сайте дипмиссии.
Среди других причин, по которым поездки в РФ не рекомендуются, названы "потенциальное преследование" граждан США с целью дальнейшего задержания, "произвольное применение местного законодательства, ограниченное число рейсов в Россию и из России, ограниченная возможность посольства оказывать помощь гражданам США в России и возможность терроризма".
Кроме того, в сообщении дипмиссии утверждается, что власти РФ могут "отказать в признании гражданства США" лицам с российско-американским гражданством, "отказать им в доступе к консульской помощи США, подвергнуть их мобилизации, воспрепятствовать их выезду из России и/или призвать их на военную службу".
Отмечается также, что посольство США серьезно ограничено в своих возможностях по оказанию помощи гражданам США в выезде из страны, "и возможности транспортировки могут внезапно стать еще более ограниченными".