«Ֆիթչը» վերանայել է Հայաստանի «B+» վարկանիշը. հեռանկարը «կայուն»-ից՝ դեպի «դրական»
«Ֆիթչ» վարկանիշային գործակալությունը, վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկման սուվերեն «B+» վարկանիշը՝ հեռանկարը «կայուն»-ից փոխելով դեպի «դրական»:
Ըստ Ֆիթչի՝ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի հեռանկարի վերանայման հիմքում ընկած են տնտեսության դրական դինամիկան և բարձր տնտեսական աճը, որի վրա դրական ազդեցություն է ունեցել մարդկանց և կապիտալի զգալի ներհոսքը,  հարկային եկամուտների գերակատարումն ու պարտքի բեռի նվազումը, տնտեսության արտաքին դիրքի բարելավումը:
Մասնավորապես, հատկանշական է Հայաստանի բարձր տնտեսական աճը,  որը 2022թ. գնահատվել է 11.6%՝ ամենաբարձրը վերջին 15 տարիների ընթացքում: Բարձր աճի ձևավորման վրա ազդել են միգրանտների և կապիտալի զգալի ներհոսքը։ Գործակալությունն ակնկալում է, որ միգրանտների զգալի մասը կմնա Հայաստանում առնվազն երկու-երեք տարի, ինչը կհանգեցնի դրական տնտեսական զարգացումների պահպանմանը:
Արձանագրվել է նաև բյուջեի դեֆիցիտի զգալի նվազում՝ պայմանավորված հիմնականում հարկային եկամուտների բարձր աճով: Արդյունքում, 2022թ. բյուջեի դեֆիցիտ/ՀՆԱ ցուցանիշը կազմել է  2.2%  2021թ. 4.6%-ի դիմաց: Բացի այդ, կառավարության պարտքը 2022թ. նվազել է գրեթե 13 տոկոսային կետով՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 47.6%-ը և ակնկալում է, որ միջնաժամկետ հատվածում կպահպանվի այդ մակարդակում։
Դրական է գնահատվում նաև կապիտալի ներհոսքի պայմաններում արտաքին դիրքի բարելավումը՝ ընթացիկ հաշվի հավելուրդը, ինչը նպաստել է նաև արտարժութային պահուստների 880 մլն ԱՄՆ դոլար ավելացմանը:  Բացի այդ, 2022թ.  զուտ արտաքին պարտքը նվազել է մոտ 12 տոկոսային կետով և կազմել է ՀՆԱ-ի  44.5%-ը։  Գործակալությունը արտաքին կայունության տեսանկյունից կարևորում է ԱՄՀ հետ 171 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ եռամյա կանխարգելիչ նոր ծրագիրը, որը բացասական արտաքին ցնցումների դեպքում կարող է հանդիսանալ որպես բուֆեր:
Միևնույն ժամանակ, Գործակալության դիտարկմամբ Հայաստանն առանձնանում է կառավարման ուժեղ ցուցանիշներով, ինչպես նաև մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային քաղաքականության ամուր շրջանակով և բարեփոխումների նկատմամբ վստահելի հանձնառությամբ:
Գործակալության կողմից նշվել են նաև սուվերեն վարկանիշի հետագա բարելավմանը նպաստող գործոնները, որոնք են՝ միջնաժամկետ հատվածում կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշի շարունակական նվազումը և կապիտալի զգալի ներհոսքի արդյունքում արձանագրված արտաքին դիրքի և ֆինանսների բարելավման պահպանումը միջնաժամկետ հատվածում:

Fitch пересмотрел рейтинг Армении на "B+": прогноз со "стабильного" на "позитивный"
Рейтинговое агентство Fitch подтвердило суверенный рейтинг Республики Армения "В+" по выпуску долгосрочных обязательств в иностранной и национальной валюте, изменив прогноз со "стабильного" на "позитивный".
Как сообщили Арменпресс в Министерстве финансов Республики Армения, в отчете престижного рейтингового агентства отмечается, что положительная динамика экономики и высокие темпы экономического роста, на которые положительно повлиял значительный приток людей и капитала, а также превышение налоговых поступлений, являются основой пересмотра перспективы суверенного рейтинга Армении и снижения долговой нагрузки, улучшения внешней позиции экономики.
"В частности, высокий экономический рост Армении, который в 2022 г. оценивался на 11,6%, является самым высоким показателем за 15 лет. На формирование высоких темпов роста повлиял значительный приток мигрантов и капитала. Агентство ожидает, что значительная часть мигрантов останется в Армении не менее двух-трех лет, что приведет к сохранению положительных экономических сдвигов", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, также было зафиксировано значительное снижение дефицита бюджета, в основном за счет высокого роста налоговых поступлений. В результате в 2022 г. Показатель дефицита бюджета/ВВП в 2021 году составил 2,2%. против 4,6%. Кроме того, государственный долг в 2022 г. снизилась почти на 13 процентных пунктов до 47,6% ВВП и, как ожидается, сохранится на этом уровне в среднесрочной перспективе.
В отчете положительно оценивается улучшение внешней позиции в условиях притока капитала, положительного сальдо счета текущих операций, что также способствовало увеличению валютных резервов на 880 млн долларов США. Кроме того, в 2022 г. чистый внешний долг уменьшился примерно на 12 п.п. и составил 44,5% ВВП. Агентство выделяет новую трехлетнюю упреждающую программу на 171 миллион долларов США с МВФ в качестве буфера на случай негативных внешних потрясений.
Отмечается, что при этом, по данным агентства, Армения выделяется сильными управленческими показателями, а также прочной основой макроэкономической и налогово-бюджетной (фискальной) политики и надежной приверженностью реформам.
Fitch также подчеркнуло факторы, способствующие дальнейшему улучшению суверенного рейтинга, а именно продолжающееся снижение отношения государственного долга к ВВП в среднесрочной перспективе и сохранение улучшения внешней позиции и финансов, зарегистрированных в результате значительного увеличения капитала, а также приток в среднесрочной перспективе.