Խաղաղության օրակարգի առաջմղումը ՀՀ սկզբունքն ու ռազմավարությունն են. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 16-ին ընդունել է ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Էդիթ Մեդնենին: Շնորհավորելով արտակարգ և լիազոր դեսպանին պաշտոնի ստանձնման առթիվ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Լատվիան մեր երկրի համար Եվրոպայում կարևոր գործընկեր է:
Հանդիպմանն առանձնացվել է միջխորհրդարանական համագործակցության ձևաչափը՝ կարևորելով Հայաստանի և Լատվիայի խորհրդարանների միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության զարգացումը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է երկու երկրների օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի դերը՝ հույս հայտնելով, որ Լատվիայի խորհրդարանը շուտով կնշանակի ՀՀ խորհրդարանի հետ համագործակցության խթանման խմբի նոր ղեկավար:
Խոսելով Հայաստանի ու Արցախի մարտահրավերներից՝ անդրադարձ է եղել ավելի քան երկու ամիս շրջափակման մեջ գտնվող ԼՂ-ի 120.000 հայերի իրավունքներին:
«Տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: 2021 թվականի մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և ապօրինի ներխուժել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նա հավելել է, որ չնայած բոլոր մարտահրավերներին՝ խաղաղության օրակարգի առաջմղումը Հայաստանի Հանրապետության սկզբունքն ու ռազմավարությունն են:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ բոլոր միջազգային գործընկերներին պարբերաբար կոչ է արվում հստակորեն անդրադառնալ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին՝ ի նպաստ տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության:

Продвижение мирной повестки – принцип и стратегия РА: Ален Симонян
16 февраля Председатель НС Ален Симонян принял новоназначенного посла Латвийской Республики в РА Эдит Меднен. Поздравляя Чрезвычайного и Полномочного посла с вступлением в должность, глава парламента отметил, что Латвия является важным партнером нашей страны в Европе.
На встрече особо выделен формат межпарламентского сотрудничества, подчеркнуто развитие двустороннего и многостороннего взаимодействия Армении и Латвии в этом русле.
Ален Симонян отметил роль групп дружбы в законодательных органах двух стран, выразив надежду, что вскоре парламент Латвии назначит нового руководителя группы по развитию сотрудничества с парламентом РА.
В связи с вызовами Армении и Арцаха затронуты права 120 тысяч армян Нагорного Карабаха, находящихся в блокаде более двух месяцев.
“Ситуация с безопасностью в регионе остается напряженной. С 12 мая 2021 г. азербайджанские вооруженные силы трижды нарушили территориальную целостность Республики Армения и незаконно вторглись на ее суверенную территорию", - подчеркнул Председатель НС.
Ален Симонян добавил, что, несмотря на все вызовы, продвижение мирной повестки – принцип и стратегия РА.
Спикер НС напомнил, что ко всем международным партнерам периодически обращаются с призывом четко реагировать на агрессивные действия Азербайджана – в интересах мира и стабильности в регионе.